Można już oglądać wystawę „Kultura niezależna w Kościele w latach 80.”
22 stycznia 2010 | 15:35 | Monika Kobylańska, ksas/maz Ⓒ Ⓟ
Wystawę pod tytułem „Kultura niezależna w Kościele w latach 80.” otwarto 22 stycznia w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach. W trakcie uroczystości otwarcia wykład „Kościół a kultura niezależna” wygłosiła dr Łucja Marek.
Wystawa została przygotowana w ramach projektu Rok Kultury Niezależnej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach. Jest ona próbą przybliżenia wydarzeń artystycznych i zjawisk kulturowych, które w dekadzie lat 80. znalazły miejsce w świątyniach katolickich na terenie całego kraju. Na 37. panelach, w układzie chronologiczno-problemowym, pokazane zostały wszystkie dziedziny aktywności artystycznej twórców, którzy w latach 80. korzystali z gościnności Kościoła: od teatru, poprzez sztuki plastyczne, muzykę, film i kabaret.
Przedstawiono również najważniejsze inicjatywy organizowane przy pomocy i zaangażowaniu biskupów, księży i świeckich. Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów instytucji i osób prywatnych m.in.: Archiwum Kurii Metropolitalnej, Archiwum Ojców Karmelitów na Piasku w Krakowie, Archiwum Parafialnego w Piekarach Śląskich, Centrum Kultury Katolickiej Mistrzejowice, Fundacji Ośrodka „Karta”, Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Społecznego Komitetu Pamięci Górników Poległych 16 grudnia 1981 r.
Opracowanie merytoryczne wystawy jest dziełem pracowników OBEP IPN w Katowicach: Roberta Ciupy, Łucji Marek i Bogusława Tracza. Autorem koncepcji artystycznej całości prezentacji jest Jerzy Kalina, artysta w latach 80. związany z ruchem kultury niezależnej. Był przyjacielem ks. Jerzego Popiełuszki, tworzył oprawy plastyczne do odprawianych przez księdza mszy za ojczyznę.
Wystawę można oglądać w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach przy ul. Pięknej 8 od 22 stycznia do 2 lutego 2010 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.