Msza Krzyżma dziękczynieniem za posługę abp. Michalika
21 kwietnia 2011 | 12:47 | pab / ju, ms Ⓒ Ⓟ
Msza św. Krzyżma w przemyskiej archikatedrze była jednocześnie dziękczynieniem za dar życia i posługi biskupiej w archidiecezji przemyskiej metropolity arcybiskupa Józefa Michalika. Wczoraj przypadały jego 70. urodziny, a w ubiegłą niedzielę 18. rocznica objęcia metropolii przemyskiej.
„Módlcie się za mnie i proście Boga o przebaczenie moich grzechów. Taka rocznica to jest rachunek sumienia, który trzeba uczynić” – mówił abp Michalik.
Kazanie wygłosił biskup pomocniczy Marian Rojek. „Boże napełniaj kapłańskie słabe dłonie swoim błogosławieństwem. Od Ciebie oczekujemy wszystkiego, co nam potrzebne do wypełniania powołania i współpracy z Twoją łaską, byśmy dostąpili zbawienia i wiecznego życia, gdyż tak naprawdę nie mamy niczego od siebie w naszych dłoniach” – mówił bp Marian Rojek.
Zauważył, że powierzenie się Boga w ludzkie ręce jest wyrazem Jego miłości. „Tymi rękami zapracowujemy się, ale możemy tez zawinić” – przestrzegał bp Rojek.
Dziękując za posługę abpa Michalika, zapewniał go o modlitwie i życzył, by przynosiła ona obfite i błogosławione owoce. Swoje życzenia przekazali także ministranci i parafianie katedralni.
Poranna Eucharystia w Wielki Czwartek była jednocześnie pielgrzymką Liturgicznej Służby Ołtarza.
Podczas Mszy św. abp Michalik pobłogosławił krzyżmo – mieszaninę olejów, których używa się podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania i kapłaństwa.
Abp Józef Michalik urodził się 20 kwietnia 1941 r. w Zambrowie na Mazowszu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r. Ustanowiony biskupem gorzowskim 16 października 1986 r. w Bazylice św. Piotra, przyjął sakrę biskupią z rąk papieża Jana Pawła II. Za swoją dewizę biskupią przyjął słowa: „Numine Tuo Domine” – „Mocą Twoją Panie”. W 1993 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą przemyskim.
Jest konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich, przewodniczącym Komisji ds. Świeckich Rady Biskupów Europy (CCEE), a także członkiem watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów. W 1999 r. został wybrany wiceprzewodniczącym, a w 2004 r. przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Funkcję tę sprawuje do dziś.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.