Msza św. barbórkowa w centrum handlowym
05 grudnia 2013 | 09:51 | msp Ⓒ Ⓟ
Wieczorem, 4 grudnia, kilkaset osób zgromadziło się w niej na Mszy św. w kaplicy św. Barbary, znajdującej się w obrębie Silesia City Center, by wspólnie przeżywać liturgiczne wspomnienie patronki tego miejsca. „Jesteśmy w tej skromnej świątyni. Obok są potężne świątynie materii, dóbr wszelkich. Możemy popatrzyć na proporcje – tamte tłumy i my. Ale Chrystus i Jego orędzie jest skierowane do każdego człowieka. Jesteśmy przekonani, że On nas do siebie skutecznie wzywa” – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
– Kiedyś była tu kopalnia "Eminencja". Teraz jest centrum handlowe. Nie wiemy, co będzie dalej. Jedno jest pewne: Chrystus był tu zawsze ze swoim ludem – powiedział ks. Krzysztof Biela, witając zebranych w kaplicy św. Barbary.
Również abp Wiktor Skworc, który przewodniczył Eucharystii, odniósł się do niezwykłego miejsca spotkania. – Jesteśmy w tej skromnej świątyni. Obok są potężne świątynie materii, dóbr wszelkich. Możemy popatrzyć na proporcje – tamte tłumy i my. Ale Chrystus i Jego orędzie jest skierowane do każdego człowieka. Jesteśmy przekonani, że On nas do siebie skutecznie wzywa – mówił. Wspomniał, jak podczas jednej z wizyt w kaplicy spotkał grupę zainteresowaną Opus Dei. – To miejsce to na pewno jest "opus Dei", "dziełem Bożym". To Boża góra w centrum handlowym – zauważył. Zaznaczył, że po ośmiu latach od poświęcenia kaplicy, może tylko potwierdzić, że był to doskonały pomysł. Jego zdaniem nie tylko wypada tu być. To jest odpowiedź na współczesne potrzeby.
W homilii metropolita katowicki zwrócił także uwagę, że św. Barbary nie można "zawłaszczyć" tylko dla górników węgla kamiennego. Patronuje ona wszystkim, którzy trudnią się przemysłem wydobywczym. Wielu z tych "podopiecznych" spotkało się we wtorek w Warszawie, gdzie w Pałacu Prezydenckim i archikatedrze odbyły się stołeczne obchody Dnia Górnika. Abp Skworc przypomniał, że przy tej okazji padło wiele słów o śląskich zaletach: rzetelności, pracowitości, uczciwości, poczuciu obowiązku i przywiązaniu do tradycji.
– Nasze myśli, ze względów politycznych są teraz na Ukrainie – zauważył kaznodzieja, przypominając, że dla wielu Ślązaków jest to wspomnienie rodzinnej tragedii. To właśnie do ukraińskiego Donbasu zostało wywiezionych większość mężczyzn tuż po II wojnie światowej. W tym okresie w śląskich miastach odbyło się prawdziwe "polowanie na górników". Wielu z nich już nigdy nie wróciło w rodzinne strony: umarli z wyczerpania niewolniczą pracą i chorób. – Kiedy byliśmy z delegacją województwa śląskiego w Donbasie, darmo szukaliśmy śladów tej górnośląskiej tragedii. System, który nie szanował żyjących, tym bardziej nie szanował umarłych. Mówiono nam, że ci, którzy zginęli w katastrofach na kopalniach nawet nie byli wydobywani – wspominał. – Nie było też żadnych śladów kultu św. Barbary. Został zniszczony przez miniony system. Dopiero po zmianach politycznych przy głównym prospekcie Doniecka została wybudowana mała cerkiew pod wezwaniem św. Barbary – dodał.
Kaplica w centrum handlowym Silesia City Center została poświęcona 3 grudnia 2005 roku. Powstała w budynku dawnej maszynowni szybu wyciągowego kopalni „Eminencja”. Znajduje się w niej ołtarz z wizerunkiem św. Barbary, pochodzący z końca XIX w.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.