Msza św. inaugurująca centralne obchody Święta Wojska Polskiego
15 sierpnia 2019 | 16:16 | kos | Katowice Ⓒ Ⓟ
– Budujmy przyszłość narodu na fundamencie trwałych wartości. Już na poziomie myśli bądźmy niepodlegli, a nie ulegli! Bądźmy ludźmi wolnego serca i samodzielnej myśli – apelował biskup polowy Józef Guzdek, który w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył w kościele garnizonowym św. Kazimierza w Katowicach Mszy św. w intencji Ojczyzny inaugurującej obchody święta Wojska Polskiego. Eucharystię koncelebrowali bp William James Muhm, biskup pomocniczy archidiecezji wojskowej USA oraz kapelani Ordynariatu Polowego. 15 sierpnia obchodzimy 99 rocznicę zwycięstwa nad Armią Czerwoną, określanego jako „Cud nad Wisłą”. We Mszy św. uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Eucharystia została odprawiona z ceremoniałem wojskowym. Rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego.
W homilii bp Guzdek przypomniał, że fundament ziemskiego życia Matki Bożej, patronki dzisiejszej uroczystości, „stanowiły dwie wartości: wiara i rodzina”. – Maryja dorastała do świętości w domu rodzinnym, w otoczeniu świętych rodziców Joachima i Anny. To oni tak ukształtowali Jej sumienie, że było zdolne rozpoznawać granicę pomiędzy dobrem i złem – powiedział.
Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że choć centralne uroczystości święta Wojska Polskiego obchodzimy nie w stolicy, ale na Górnym Śląsku, w Katowicach, to także i dziś pamiętamy o „Cudzie nad Wisłą”, i „chcemy dziękować Bogu za wspaniałych dowódców i żołnierzy, którzy w 1920 roku pokonali wroga na przedpolach Warszawy”. Biskup Polowy powiedział, że jest to także okazja, do tego, żeby „przypomnieć powstania śląskie i oddać hołd mieszkańcom tego regionu”.
– Zwycięstwo w bitwie warszawskiej miało przełomowe znaczenie w wyznaczeniu polskiej granicy wschodniej. Powstania śląskie miały zasadniczy wpływ na ukształtowanie granicy zachodniej. Wprawdzie w Polsce międzywojennej autonomiczne województwo śląskie było najmniejsze pod względem zajmowanego obszaru, jednak było niezwykle ważne dla rozwoju gospodarczego odrodzonego państwa – powiedział. Dodał, że „podziwiając determinację w walce o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, warto podkreślić, że na tej ziemi inkubatorem idei wolności i patriotyzmu były: rodzina i Kościół”.
Zdaniem bp. Guzdka „gen wolności i polskości przekazywany był z pokolenia na pokolenie w rodzinach”. Przywołał postacie „orędowników przyłączenia Śląska do Polski”: Wojciecha Korfantego, który przywiązanie do Polski wyniósł z rodzinnego domu oraz wybitnych przedstawicieli Kościoła: Prymasa Polski Augusta Hlonda i bp. Józefa Gawliny, późniejszego biskupa polowego czasów II wojny światowej. – Wolność na tej ziemi doświadczana przez długie lata ma szczególny smak. Już samo słowo „wolność” wywołuje tutaj mocniejsze bicie serca, wszak za naukę języka polskiego, troskę o rozwój kultury narodowej i wiary katolickiej trzeba było płacić wysoką cenę – powiedział.
Ordynariusz Wojska Polskiego przypomniał, że „w dniu dzisiejszym oddajemy hołd żołnierzom Wojska Polskiego, którzy przelewali krew i oddawali swoje życie za wolność naszej Ojczyzny”. – Tu, w Katowicach, szczególnie modlimy się za polityków i uczestników powstań śląskich. Modlitwą obejmujemy żołnierzy, którzy dziś pod biało-czerwoną flagą służą sprawie pokoju i bezpieczeństwa w kraju i na misjach zagranicznych. Doceniamy ich poświęcenie i dziękujemy za patriotyczne postawy. Prosimy także dobrego Boga, aby nigdy nie zabrakło w naszym kraju tych, którzy składając przysięgę wojskową zdecydują się służyć Niepodległej – powiedział.
Hierarcha przywołał słowa gen. Józefa Hallera, który mówił, że aby „stworzyć prawdziwą elitę w jakiejkolwiek armii, musi się tworzyć silne, zdrowe fundamenty o wartościach nieprzemijających, a więc duchowych i moralnych”. – Bez wątpienia należą do nich trwała rodzina i silna wiara. Są to wartości wypróbowane, które pomogły polskiemu narodowi przetrwać zabory i długie lata niewoli oraz wybić się na niepodległość – przekonywał bp Guzdek.
Na koniec zachęcił do budowania przyszłości narodu na mocnych fundamentach. – Budujmy przyszłość narodu na fundamencie trwałych wartości. Już na poziomie myśli bądźmy niepodlegli, a nie ulegli! Bądźmy ludźmi wolnego serca i samodzielnej myśli. Uczmy się od innych, ale pozostańmy wierni sprawdzonym wartościom – zakończył.
We Mszy św. uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Obecni byli także przedstawiciele Sejmu i Senatu, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, generałowie WP, oficerowie, żołnierze, pracownicy wojska, weterani misji pokojowych i kombatanci oraz rodziny wojskowe. Do katedry polowej licznie przybyli wojskowi przedstawiciele ambasad akredytowanych w Polsce.
Przed zakończeniem Eucharystii odbył się obrzęd poświęcenia ziół przyniesionych przez wiernych.
Po Mszy św., na pl. Chrobrego odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich a o godz.14 ulicami Katowic przejdzie defilada z okazji Święta Wojska Polskiego.
Treść homilii biskupa polowego dostępna jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.