Msza św. na zakończenie jubileuszu setnej rocznicy powstania Biskupstwa Polowego w Polsce
24 listopada 2019 | 21:00 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w katedrze polowej, sprawowaną w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata zakończony został rok jubileuszu setnej rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce. Eucharystii przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek, który podkreślał, że Kościół nie pozostał bierny i w osobie kapelanów zawsze towarzyszył żołnierzom, gdy ci zmagali się ze złem. – To jest wezwanie dla każdej i każdego z nas. Musimy słowem i czynem, przykładem życia pokazać, że nie jesteśmy tylko obserwatorami, ale czynnie staramy się uczynić świat, odrobinę lepszym, bo tego oczekuje od nas Chrystus – przekonywał. W czasie Mszy św. odśpiewane zostało dziękczynne Te Deum oraz odczytany został akt poświęcenia Ordynariatu Polowego Chrystusowi Królowi.
W homilii bp Guzdek podkreślał, że jubileusz setnej rocznicy powstania Biskupstwa Polowego był okazją do modlitwy za tych, którzy rozumieli potrzeby duchowe żołnierzy i angażowali się w rozwój duszpasterstwa wojskowego. – Kościół i ludzie Kościoła, zarówno duchowni jak i osoby świeckie, gdy nasza Ojczyzna skonała na krzyżu przygotowanym przez zaborców i okupantów, nigdy nie pozostali bierni. W czasie zaborów i okupacji świątynie katolickie były jedyną przestrzenią wolności i polskości – powiedział bp Guzdek.
Ordynariusz Wojskowy przypomniał, że Kościół wspierał walczących o wolność, m.in. uczestników powstań narodowych listopadowego i styczniowego. Biskup Guzdek podkreślił, że także w okresie gdy powstawały polskie formacje w czasie I wojny światowej, żołnierzom towarzyszyli duchowni. Przywołał m.in. Błękitną Armię, gen. Józefa Hallera formowaną we Francji, w której posługę pełniło 16 kapelanów.
Mówiąc o roku 1919, który stał się początkiem zinstytucjonalizowanego duszpasterstwa wojskowego, powiedział, że był to moment przełomowy. – Wraz z powołaniem pierwszego biskupa polowego Stanisława Galla powstało Biskupstwo Polowe. Był to wyraz mądrości sprawujących władzę i dowódców wojskowych, którzy mieli świadomość tego, że formacja duchowa i patriotyczna decydują o sile armii – powiedział.
Zdaniem bp. Guzdka stuletnia historia duszpasterstwa wojskowego „dostarcza wielu dowodów heroicznego zaangażowania biskupów polowych i kapelanów, którzy z narażeniem zdrowia i życia towarzyszyli polskim żołnierzom na polach bitewnych, w dniach zwycięstw i chwały polskiego oręża”. Przypomniał postać bł. ks. kmdr. Władysława Miegonia, który odmówił opuszczenia żołnierzy i poszedł z nimi do niewoli, a następnie zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau, a także o ofierze kapelanów, którzy zostali zamordowani wraz z polskimi oficerami na Wschodzie.
Biskup Guzdek podkreślił, że współcześnie nadal realizowana jest zasada towarzyszenia żołnierzowi i otaczania go opieką duchową przez kapelanów. Zwrócił uwagę, że 130 kapelanów brało udział w misjach zagranicznych, a wielu z nich czyniło to wielokrotnie. – Byli wysyłani poza granice kraju, po to, aby byli wsparciem duchowym dla żołnierzy – powiedział. Wspomniał, że obecnie poza granicami, wśród żołnierzy posługę pełni dziewięciu duchownych, a kolejni w ramach rotacji są przygotowywani do służby na misjach.
Nawiązując do kończących się dziś obchodów jubileuszu setnej rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce powiedział, że jest wdzięczny za jego owoce. – Jako biskup polowy poznałem korzenie i historię, która sprawia, że mogę z jeszcze większym zaangażowaniem, lepiej rozumiejąc potrzeby duchowe żołnierza służyć tej wyjątkowej wojskowej wspólnocie – powiedział.
Ordynariusz Wojskowy wyraził wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w przebieg wydarzeń jubileuszu oraz przedsięwzięcia związane z obchodami, a także za modlitwy za kapelanów i żołnierzy. Zachęcił też do dalszej modlitwy w intencji powołań do służby w Ordynariacie Polowym. – Trzeba modlić się o nowe powołania kapłańskie, żeby nie zabrakło tych, którzy będą gotowi służyć żołnierzowi. Prośmy o pokój, by Bóg zachował nas od wojny. Prośmy, niech Bóg błogosławi naszej Ojczyźnie, niech Bóg błogosławi Kościołowi, by nigdy nie pozostał bierny. Rolą naszą jest wspierać tych, którzy stają na straży największych wartości, do których należą wolność i niepodległość – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego, m.in. ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego oraz ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego.
Po Komunii św. w katedrze zabrzmiało dziękczynne Te Deum. Ordynariusz Wojskowy odczytał akt poświęcenia Ordynariatu Polowego, parafii wojskowych oraz rodzin Chrystusowi Królowi i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.