Msza św. w 33. rocznicę odnowienia Ordynariatu Polowego w Polsce
21 stycznia 2024 | 16:25 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
33 lata temu św. Jan Paweł II przywrócił Ordynariat Polowy w Polsce. W rocznicę tego wydarzenia Mszy św. dziękczynnej za obecność i posługę kapelanów wśród żołnierzy Wojska Polskiego oraz służb mundurowych odprawił w katedrze polowej ks. kpt. Rafał Kaniecki, kanclerz Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego.
W wygłoszonym słowie ks. Kaniecki przypomniał historię powstania struktur duszpasterskich w armiach na całym świecie. Podkreślał, że obecność duchownych wyposażonych w specjalne uprawnienia papieskie w wojsku znana jest już od czasów starożytnych, ale dopiero po I i II wojnie światowej uznano potrzebę zorganizowania zinstytucjonalizowanego duszpasterstwa wojskowego. Dodał, że Biskupstwo Polowe w Polsce (powstałe w 1919 r.) było pierwszym w Europie, a drugim na świecie (po Chile) powołane przez Stolicę Apostolską. Jak wyjaśnił kapelan duszpasterstwa wojskowe funkcjonują prawie we wszystkich armiach świata, a w krajach sprzymierzonych w ramach NATO jest to standard.
Kanclerz Kurii przypomniał, że po II wojnie światowej władze nie zgodziły się na powrót do Polski ówczesnego biskupa polowego Józefa Gawliny i dążyły do likwidacji Biskupstwa Polowego. Podkreślił też, że zamiana Biskupstwa Polowego na Generalny Dziekanatu po II wojnie światowej była związana ze znacznym obniżeniem rangi duszpasterstwa wojskowego. – Musiały minąć 44 lata, aby ta sytuacja się zmieniła. W 1991 r. na prośbę naszych władz Stolica Apostolska podjęła decyzję o przywróceniu Biskupstwa Polowego w Polsce i wyniosła je do rangi Ordynariatu Polowego, czyli struktury już znacznie wyższej. Od tamtej chwili papież daje też nam biskupa polowego, następcę apostołów, który w jedności z Piotrem naszych czasów przewodzi nam w wierze – powiedział. Dodał, że dzięki posłudze kapelanów duszpasterstwem objęci są wraz z rodzinami żołnierze, funkcjonariusze służb m.in. Straży Granicznej i SOP, kombatanci oraz weterani.
Nawiązując do Ewangelicznej sceny powołania apostołów Szymona, Andrzeja, Jakuba i Jana, odczytywanej dziś w kościołach ks. Kaniecki podkreślał, że każdy z nas jest powołany do świętości i stawania się uczniem Chrystusa. – Minęło prawie 2000 lat od słów Jezusa, które wybrzmiały w dzisiejszej Ewangelii, a są one nadal aktualne. Dzięki Ordynariatowi Polowemu mamy możliwość, aby przekazywać je dalej żołnierzom, funkcjonariuszom i ich rodzinom. Warto mieć świadomość, że także w Ordynariacie Polowym są ludzie, których Pan powołuje, niektórych do szczególnych zdań, ale wszystkich do świętości – przekonywał ks. Kaniecki.
Abp Jędraszewski: dziś próbuje się gasić światło Chrystusa w sercach i umysłach dzieci i młodzieży
Eucharystię koncelebrowali ks. ppłk Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego i ks. por. Jacek Białek, wikariusz katedry polowej.
21 stycznia 1991 r. papież Jan Paweł II, na prośbę polskich władz wydał dekret przywracający Ordynariat Polowy oraz bullę nominującą ks. prał. Sławoja Leszka Głódzia (ur. 1945), kapłana archidiecezji wileńskiej, dotychczasowego pracownika watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich na biskupa polowego. Przywrócenie Ordynariatu Polowego zakończyło trwający niemal 50 lat okres ateizacji żołnierzy Wojska Polskiego oraz umożliwiło utworzenie realnie funkcjonującego duszpasterstwa wojskowego w Polsce, w miejsce funkcjonującego po wojnie Generalnego Dziekanatu WP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.