Msza św. w 7. rocznicę wyboru papieża Franciszka
13 marca 2020 | 11:08 | maj / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio przewodniczył uroczystej Eucharystii, która odbyła się w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z okazji 7. rocznicy wyboru papieża Franciszka. Dziękczynieniu za pontyfikat towarzyszyła modlitwa w intencji wszystkich dotkniętych epidemią koronawirusa. „Papież Franciszek zachęca nas do wrażliwości serca” – mówił w homilii kard. Stanisław Dziwisz.
W Eucharystii uczestniczyło kilkunastu biskupów, m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Przed rozpoczęciem liturgii kard. Nycz podkreślił, że tegoroczne świętowanie rocznicy wyboru papieża Franciszka z wiadomych powszechnie względów ograniczone jest do odprawienia Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Zaznaczył, że podczas tej Eucharystii nie może zabraknąć modlitwy w intencji wszystkich dotkniętych epidemią korona wirusa. Wyraził też radość z faktu, że dzięki mediom wierni mogą uczestniczyć w tej modlitwie i łączyć się z nią duchowo. – Być może w ciągu najbliższych tygodni będzie to dla wielu jedyny sposób uczestniczenia w liturgii Kościoła – powiedział.
Odczytany też został list Prezydenta RP Andrzej Dudy do papieża Franciszka. Prezydent podkreślił, że Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej jest dowodem wdzięczności Polaków za pontyfikat oraz odważne i wyraziste świadectwo wiary przekazywane światu przez Ojca Świętego.
Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał, że papież Franciszek umacnia wiarę ludu Bożego na całym świecie oraz jest świadkiem miłości – tego, jak miłość Chrystusa prowadzi do miłości braci i sióstr. „To fundament każdej misji, każdej służby w Kościele, a tym bardziej papieskiej posługi. Papież Franciszek nie tylko o tym mówi. On chce Kościoła ubogiego dla ubogich. Upomina się o los najmniejszych, biednych, prześladowanych, uciekinierów i emigrantów, ludzi żyjących na marginesie społeczeństwa. Klęka przed tymi ludźmi i myje im nogi. Służy wszystkim, bez wyjątku. Zachęca nas do podobnej postawy – do wrażliwości serca, do okazywania sobie nawzajem życzliwości, do dobroci, by nasz świat stawał się bardziej ludzki, a więc bardziej Boży.” – powiedział kard. Dziwisz.
Podkreślił też, że dzisiejsza Eucharystia jest również dziękczynieniem za dar św. Jana Pawła II, który w sposób szczególny przybliżał Polakom obraz posługi papieskiej oraz za kard. Stefana Wyszyńskiego, który był pasterzem „według Bożego Serca”. „Pragniemy wyrazić wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, który podjął decyzję o bliskiej już beatyfikacji polskiego Prymasa Tysiąclecia” – zaznaczył.
Nawiązał do programowej adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium”, opublikowanej w pierwszym roku pontyfikatu, w której Ojciec Święty przestrzegał przed niebezpieczeństwem zamknięcia się w świecie własnych interesów, niebezpieczeństwem „chciwego serca”, w którym rodzi się smutek, zniechęcenie i brak chęci do życia. W kontekście papieskich rozważań kard. Dziwisz zachęcił wszystkich do rachunku sumienia: „Czy i dlaczego skąpimy sobie życzliwości w życiu rodzinnym i społecznym? Czy korzystamy z talentów, jakimi nas obdarzył Stwórca, by ubogacać i czynić radośniejszym życie innych? Czy polska solidarność, która niegdyś tak wspaniale zaowocowała i zadziwiała świat, ma pozostać tylko wspomnieniem, czy też wyzwaniem, na które warto i trzeba odpowiedzieć?”.
„Stańmy dziś w duchu wdzięczności przed Bogiem za wszystko, czym nas nieustannie obdarza. Odkryjmy w nas samych drzemiące pokłady dobra i wrażliwości, by je wydobyć i uczynić z nich dar dla innych” – powiedział.
Na zakończenie Eucharystii odśpiewane zostało uroczyste „Te Deum”.
Nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio podziękował wszystkim za uczestnictwo w liturgii oraz udzielił uroczystego błogosławieństwa zebranym a także osobom łączącym się w modlitwie za pośrednictwem mediów, zwłaszcza chorym.
Rzecznik KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik odczytał też opublikowany tego dnia Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski , zalecający środki ostrożności w kościołach w związku z epidemią koronawirusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.