Msza św. w 79. rocznicę powstania Armii Krajowej
15 lutego 2021 | 12:50 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W 79. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 78. rocznicę utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK bp Józef Guzdek odprawił w katedrze polowej Mszę św. W czasie Eucharystii wierni modlili się w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy największej podziemnej armii w czasie II wojny światowej. Po zakończonej Eucharystii uczestnicy liturgii udali się pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odbył się apel pamięci połączony z ceremonią złożenia kwiatów.
Na początku Mszy św. bp Guzdek powiedział, że w katedrze polowej często wspomina się rocznice wielkich bitew, zwycięstw i narodowych powstań. – Dziś chcemy modlić się i dziękować za tych, którzy 79 lat temu podjęli dobrą decyzję o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Myśl o zjednoczeniu wszystkich ugrupowań zbrojnych w okupowanej Polsce była wyrazem mądrości i odpowiedzialności za działania mające przynieść upragnioną wolność. Wspominając wydarzenia z przeszłości prośmy Boga, abyśmy pokonywali wszelkie podziały w trosce o dobro naszej Ojczyzny – zachęcił, witając zebranych w katedrze.
We Mszy św. z uwagi na pandemię uczestniczyło niewielkie grono kombatantów, żołnierzy AK z mjr. w st. spocz. Leszkiem Żukowskim, byłym prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK, który odczytał drugie czytanie. Obecny był m.in. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk i ks. mjr Marcin Janocha.
W homilii bp Guzdek przypomniał, że na początku XX wieku „dwa europejskie państwa zostały zainfekowane groźnymi ideologiami: komunizmem i narodowym socjalizmem”. – Dostrzegając te wyniszczające choroby u naszych sąsiadów, które można nazwać „trądem XX wieku” trzeba koniecznie dostrzec także „trąd” niezgody i podziałów, który przez wiele lat osłabiał organizm państwa polskiego. Nie tylko przyczynił się w XVIII wieku do rozbiorów, ale towarzyszył nam także po odrodzeniu Rzeczpospolitej w 1918 roku – powiedział bp Guzdek.
Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że „duch podziałów, niesnasek podsycanych przez wzajemną podejrzliwość i nienawiść oraz >>wojna polsko-polska<< były obecne także po klęsce kampanii wrześniowej w 1939 roku”. – Owszem, powstało Polskie Państwo Podziemne, od początku okupacji towarzyszyła nam idea walki o odzyskanie wolności, ale brakowało jedności w dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu – powiedział bp Guzdek. Biskup przypomniał, że powstały 4 grudnia 1939 r. ZWZ miało być ponadpartyjną i ponadstanową organizacją wojskową, skupiającą w swych szeregach Polaków do walki z okupantem. – Jednak „trąd” podziałów i wewnętrznych walk oraz niezdrowa rywalizacja nadal były nieodłącznym towarzyszem polskiej, okupacyjnej rzeczywistości – powiedział.
Biskup polowy przywołał fragment z listu gen. Stefana Roweckiego do gen. Kazimierza Sosnowskiego, w którym „Grot” skarżył się na niepowodzenie „definitywnego rozdziału roboty wojskowej od polityki”. – W tak trudnej sytuacji, 14 lutego 1942 roku rozkazem gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. W ten sposób jeszcze raz przypomniano, że wszystkich Polaków łączy jeden cel: odzyskanie niepodległości. Aby go osiągnąć, trzeba zjednoczenia sił wszystkich żołnierzy w Armii Krajowej – powiedział.
Jak podkreślił bp Guzdek gen. Roweckiemu udało się stworzyć „organizację o niespotykanych rozmiarach i nieznanych metodach walki”, jego zdaniem „Grot” był dowódcą „którego żołnierze nie mogli widzieć, a mimo to darzyli go pełnym zaufaniem i szczerym przywiązaniem”. – Dziś dziękujemy Bogu i ludziom, którzy 79 lat temu podjęli trafną decyzję, przypominając, że Wojsko Polskie jest dobrem całego narodu. W jego szeregach, w blasku biało-czerwonej flagi, służą dzieci tej samej matki, której na imię Polska. A cel jest jeden – wolność i niepodległość Rzeczpospolitej! Również dziś troska o bezpieczeństwo i niezawisłość kraju powinny jednoczyć, a nie dzielić. Razem – w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu – piszmy kolejne rozdziały współczesnej i przyszłej historii Polski – powiedział bp Guzdek.
Po Mszy św. wierni udali się pod Pomnik Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, gdzie odbyły się uroczystości rocznicowe, m. in. ceremonia złożenia kwiatów. Wieńce złożono także pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, przy ul. Moniuszki.
W nocy z 26 na 27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie zawiązana została Służba Zwycięstwu Polski, organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki z okupantem. W listopadzie organizacja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. Rozkazem z 14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski nadał Związkowi Walki Zbrojnej w kraju nazwę – Armia Krajowa. Akt ten rozpoczął ważny etap scalania wszystkich formacji wojskowych w kraju w jedną armię, armię najliczniejszą w krajach okupowanych przez najeźdźców w czasie II wojny światowej. U szczytu swej działalności w szeregach AK walczyło 390 tys. żołnierzy. Zadaniem Armii Krajowej było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych w czasie okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, akcje dywersyjne i wywiadowcze, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość, czyli przygotowanie kraju do powstania powszechnego, co znalazło swój wyraz Akcji „Burza” i m.in. wybuchu Powstania Warszawskiego. Armia Krajowa została rozwiązana rozkazem gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”19 stycznia 1945 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.