Msza św. w 80. rocznicę śmierci abp. Stanisława Galla – pierwszego biskupa polowego WP
11 września 2022 | 15:35 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W intencji abp. Stanisława Galla odprawiona została w katedrze polowej WP Msza św. Dziś przypada 80. rocznica śmierci pierwszego Biskupa Wojsk Polskich. Po zakończonej Eucharystii, proboszcz katedry ks. ppłk Sebastian Piekarski przewodniczył modlitwie przy grobie hierarchy, który znajduje się w krypcie katedry.
We Mszy św. uczestniczyli członkowie rodziny ze strony Anny Sławińskiej, matki abp. Stanisława Galla. – W tej sztafecie pokoleń każdy biskup, każdej diecezji jest ustanowiony po to, aby dbać o wiarę ludu sobie powierzonego a jednocześnie umacniać w wierze powierzony lud. Dziękujemy za tę wielką postać abp. Stanisława i modlimy się o łaskę życia wiecznego, jednocześnie chcemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nas wszystkich – powiedział ks. ppłk Sebastian Piekarski. Proboszcz katedry podkreślił, że zmarły abp. Stanisław był nie tylko pierwszym Biskupem Wojsk Polskich, ale także obrońcą wiary w trudnych czasach.
W homilii diakon Dariusz Lis zwrócił uwagę na siłę i moc Bożego przebaczenia. Przywołał w tym kontekście wyjątkowy krucyfiks – Krzyż Przebaczenia, pochodzący z klasztoru Santa Ana i San Jose w Kordobie. Wiszący na nim Zbawiciel prawą rękę odrywa od belki, by wyciągnąć ją w kierunku modlącego się u stóp krucyfiksu człowieka. Zdaniem diakona jest on przypomnieniem, że jednym z najpiękniejszych oblicz Boga jest Jego miłość miłosierna. – Bóg stale zaprasza nas do przemiany serca i nigdy nie męczy się przebaczeniem – powiedział diakon Lis.
Eucharystię koncelebrował ks. por. SOP Piotr Zamaria, kapelan Służby Ochrony Państwa.
Po zakończonej Mszy św. członkowie rodziny abp. Stanisława Galla oraz celebransi zeszli do krypty, w której proboszcz katedry przewodniczył modlitwie w intencji pierwszego biskupa polowego. Przy grobie hierarchy złożone zostały kwiaty i zapalony znicz.
***
Stanisław Gall, właśc. Stanisław Gała, urodził się 21 kwietnia 1865 r. w Warszawie. Studiował w latach 1880–1883 w seminarium duchownym w Warszawie, następnie w latach 1883–1887 w Rzymie filozofię, teologię i prawo kanoniczne. W 1887 r. obronił doktorat z filozofii. Święcenia kapłańskie przyjął w Warszawie 29 czerwca 1887 r. Po święceniach pełnił posługę duszpasterską na Służewie. W 1889 r. został profesorem liturgiki i filozofii warszawskiego seminarium duchownego, następnie wicerektorem seminarium. W 1910 r. mianowano go rektorem seminarium.
29 lipca 1918 r. papież Benedykt XV mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej i biskupem tytularnym Halikarnasu. Sakrę biskupią przyjął w archikatedrze św. Jana Chrzciciela 17 listopada 1918 r. z rąk abp. Aleksandra Kakowskiego.
5 lutego 1919 r. został mianowany przez papieża Benedykta XV Biskupem Wojsk Polskich. Jego tytulatura odpowiadała generałowi porucznikowi (zmieniona w 1922 r. na generała dywizji). Rządy w duszpasterstwie wojskowym objął 21 lutego 1919 r. Odegrał wielką rolę w organizacji i funkcjonowaniu duszpasterstwa wojskowego podczas wojny polsko-bolszewickiej. Zorganizował kurię biskupią i sieć parafii garnizonowych.
Po 1926 r. począł krytycznie odnosić się do władz państwowych i Józef Piłsudskiego. W 1932 r. bp Gall złożył rezygnację z funkcji biskupa polowego, a w styczniu 1933 r. przeszedł w stan spoczynku jako oficer Wojska Polskiego. Po rezygnacji z funkcji biskupa polowego został mianowany 16 lutego 1933 r. przez Piusa XI arcybiskupem tytularnym Carpathus i powrócił do archidiecezji warszawskiej, w której do 1939 r. był wikariuszem generalnym. W styczniu 1939 r., po śmierci kard. Aleksandra Kakowskiego, został wybrany wikariuszem kapitulnym – tymczasowym rządcą archidiecezji, a 6 stycznia 1940 r. mianowany został przez papieża Piusa XII administratorem apostolskim archidiecezji warszawskiej.
Biskup Gall zachowywał w okresie okupacji bezkompromisową postawę wobec Niemców. Informował Watykan o sytuacji w kraju i o zbrodniach popełnianych przez okupanta. Zmarł 11 września 1942 r. w Warszawie. Spoczął w grobie rodzinnym na Cmentarzu na Starych Powązkach. 14 marca 2018 r. odbył się powtórny pogrzeb hierarchy, spoczął w krypcie katedry polowej Wojska Polskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.