Msza św. w 81. rocznicę powstania Armii Krajowej
14 lutego 2023 | 13:32 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W 81. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową ks. płk Kryspin Rak, wikariusz generalny biskupa polowego odprawił w katedrze polowej Mszę św. W czasie Eucharystii wierni modlili się w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy największej podziemnej armii w czasie II wojny światowej. Wspominano też gen. bryg. Antoniego Hedę ps „Szary”, którego 15. rocznica śmierci przypadła dzisiaj. Po zakończonej Eucharystii uczestnicy liturgii udali się pod pomniki gen. Stefana Grota Roweckiego i Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odbył się apel pamięci połączony z ceremonią złożenia kwiatów.
We Mszy św. uczestniczyło grono kombatantów, żołnierzy AK. Obecna była m. in. prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Teresa Stanek, Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, przedstawiciele Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz wojsko.
W homilii ks. płk Kryspin Rak, nawiązując do ośmiu błogosławieństw, wypowiedzianych przez Jezusa, podkreślał, że słowa o „cierpiących prześladowania dla sprawiedliwości”można odnieść do żołnierzy Armii Krajowej. Przypomniał, że po zakończeniu II wojny światowej wielu z akowców było więzionych i mordowanych przez NKWD oraz UB, a prześladowana i niszczona była nawet pamięć o Armii Krajowej. – Dzisiejsza rocznica jest okazją do przypomnienia, że AK jest nie tylko znakiem walki o wolną i niepodległą Polskę, ale także symbolem męstwa, patriotyzmu i gotowości ponoszenia ofiar dla dobra Ojczyzny – powiedział.
Wikariusz generalny biskupa polowego podkreślił, że cierpienie i prześladowania żołnierzy tej podziemnej armii nieustannie domagają się naszej modlitwy. – Dlatego stajemy przy ołtarzu Chrystusa w katedrze polowej Wojska Polskiego w 81. rocznicę przemianowania ZWZ w Armię Krajową, aby dziękować za tych, którzy na ołtarzu wolności złożyli swoje życie i zdrowie – powiedział. Dodał, żołnierze AK podążali drogą ośmiu błogosławieństw, doświadczyli cierpienia i wyznaczyli drogę do odzyskania niepodległości.
Eucharystię koncelebrowali ks. Jan Sikorski, kapelan środowisk kombatanckich, ks. Wojciech Juszczuk SAC, kapelan Komendy Głównej Policji oraz ks. por. Łukasz Węglowski, wikariusz katedry polowej.
Przed błogosławieństwem w intencji żołnierzy AK modlili się także przedstawiciele duszpasterstw prawosławnego i ewangelickiego. Po zakończonej Eucharystii wierni udali się pod Pomnik Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, gdzie odbyły się uroczystości rocznicowe, m. in. ceremonia złożenia kwiatów. Wieńce złożono także pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, przy ul. Chopina.
W nocy z 26 na 27 września 1939 r. w oblężonej Warszawie zawiązana została Służba Zwycięstwu Polski, organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki z okupantem. W listopadzie organizacja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. Rozkazem z 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski nadał Związkowi Walki Zbrojnej w kraju nazwę – Armia Krajowa. Akt ten rozpoczął ważny etap scalania wszystkich formacji wojskowych w kraju w jedną armię, armię najliczniejszą w krajach okupowanych przez najeźdźców w czasie II wojny światowej. U szczytu swej działalności w szeregach AK walczyło 390 tys. żołnierzy.
Zadaniem Armii Krajowej było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych w czasie okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, akcje dywersyjne i wywiadowcze, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość, czyli przygotowanie kraju do powstania powszechnego, co znalazło swój wyraz Akcji „Burza” i m. in. wybuchu Powstania Warszawskiego. Armia Krajowa została rozwiązana rozkazem gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” 19 stycznia 1945 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.