Msza św. w intencji bp. Jana Wątroby
28 grudnia 2020 | 08:27 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Świętość zaczyna się w rodzinie. Święty Jan w rodzinnej szkole zdobywał pierwsze stopnie w drodze do świętości. Tak dzieje się także dzisiaj” – mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy św. w katedrze rzeszowskiej w dniu swoich imienin.
27 grudnia 2020 r., w Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, w katedrze rzeszowskiej duchowni i świeccy modlili się w intencji bp. Jana Wątroby w dniu imienin. Eucharystię, której przewodniczył Solenizant, koncelebrowali: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz blisko 30 księży.
Na początku Mszy św. dzieci i dorośli z parafii katedralnej oraz ks. Paweł Synoś, delegat biskupa ds. formacji stałej kapłanów, złożyli bp. Janowi Wątrobie życzenia. Imieninowe kwiaty przekazał również Stanisław Sienko, zastępca prezydenta Rzeszowa.
Homilię wygłosił ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii św. Krzyża w Rzeszowie. Kaznodzieja w pierwszej części, w nawiązaniu do Święta Świętej Rodziny, mówił o przykładach biblijnych rodzin, które zawierzyły Panu Bogu, począwszy od rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Wspomniał także o błogosławionych małżonkach Alojzym i Marii Quattrocchich oraz o Karolu i Emilii Wojtyłach, rodzicach św. Jana Pawła II. Mówiąc o współczesnych rodzinach zauważył trud wielu ojców i matek, którzy realizują powołanie małżeńskie jako drogę do świętości i zbawienia.
Przywołując postać św. Jana Apostoła, ks. Jagustyn zwrócił uwagę na dary, które Apostoł i Ewangelista otrzymał od Jezusa. „Święty Jan otrzymał od Jezusa trzy dary. Najpierw dar wiary – spotkał Jezusa i uwierzył. Zostawił to, czym żył do tej pory i poszedł za Jezusem. Dziękujemy za dar wiary i za to, że św. Jan nie zatrzymał tych darów dla siebie, ale stał się głosicielem Chrystusowej miłości. O tej miłości pisał w Ewangelii, swoich listach i Apokalipsie. Drugi dar, to dar bliskości. Święty Jan był uczniem, którego Pan miłował. Miłość pozwoliła Janowi skłonić głowę na piersiach Chrystusa, na Jego sercu, podczas Ostatniej Wieczerzy. Trzeci dar to testament z krzyża, dar matki: Oto Matka twoja” – mówił kaznodzieja, podkreślając, że Bóg wciąż obdarza licznymi darami tych, którzy Mu ufają.
Na zakończenie Mszy św. bp Jan Wątroba podziękował za życzenia, a szczególnie za modlitwę w swojej intencji. Solenizant, nawiązując do życia swojego patrona, podkreślił, że świętość zaczyna się w rodzinie. „Nieczęsto się zdarza, że wspomnienie św. Jana Ewangelisty łączy się ze Świętem Świętej Rodziny. Świętość zaczyna się w rodzinie. Zebedeusz i Salome, rodzice św. Jana, tworzyli pierwszą szkołę świętości św. Jana. Potem miał jeszcze co najmniej trzy szkoły: św. Jana Chrzciciela, który mu wskazał Jezusa – wtedy Jan od niego odszedł; potem była trzyletnia szkoła u Pana Jezusa, dzień i noc; a wreszcie szkoła Maryi, matki Jezusa – nie wiemy dokładnie jak długo trwała. Ale wszystko zaczęło się w domowej, rodzinnej szkole, w której wzrastał razem z bratem Jakubem. W tej rodzinnej szkole zdobywał pierwsze stopnie w drodze do świętości. Tak dzieje się także dzisiaj” – powiedział biskup.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.