Msza św. w intencji rodzin szensztackich
19 października 2020 | 10:55 | wm | Kołobrzeg Ⓒ Ⓟ
W kołobrzeskiej konkatedrze WNMP 18 października wieczorem w dzień służby zdrowia, której patronem jest św. Łukasz, odprawiona została Msza św. w intencji ruchu szensztackiego. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił opiekun wspólnoty ks. dr Zygmunt Czaja.
Kapłan powiedział, że przedstawiciele ruchu poprosili dziś także o modlitwę i wypraszanie łask Bożych mieszkańcom Kołobrzegu – co jest w tym niezwykłym czasie pandemii bardzo potrzebne. Duchowny wspominał o patronie medyków, a ich samych polecał Bogu. Mówił o wierze i o jej różnorodności, porównał wiarę do kwiatów, zaznaczając, że róże mimo iż są bardzo podobne do siebie to jednak każda jest inna, zapewnił, że w jego sercu obok królestwa róż jest także miejsce dla skromnych stokrotek symbolizujących uczciwość, pracowitość, sumienność czy punktualność.
Ruch Szensztacki jest ruchem religijnej odnowy. Jego nazwa pochodzi od miejsca powstania – Schönstatt, leżącego niedaleko Koblencji w Niemczech. Tam znajduje się pierwsze sanktuarium szensztackie, określane jako Prasanktuarium. W nim, 18 października 1914 r. założyciel o. Józef Kentenich oraz jego wychowankowie z gimnazjum księży pallotynów, zawierzyli swoje życie Matce Bożej w przymierzu miłości, co dało początek temu ruchowi na świecie.
Co miesiąc każdego 18. dnia uznawanego za datę zawarcia przymierza z Maryją przez o. Josefa Kentenicha odprawiana jest Msza św. za tych, którzy przyjmują do swojego domu obraz MB Trzykroć Przedziwnej. Po zakończonym nabożeństwie, siedem osób przyjęło kapliczki przybrane białymi różami z wizerunkiem Matki Bożej. Każda rodzina lub osoba należąca do Apostolatu, Co miesiąc przyjmuje Maryję do swego domu na 3 dni. – W tym czasie towarzyszy Ona w codziennym życiu w troskach i radościach, przy indywidualnych lub wspólnych modlitwach – podkreśliła w rozmowie z KAI koordynatorka Apostolatu Ewa Woźniak.
Do kołobrzeskiego ruchu obejmującego wspólnoty: Rodziny Szensztackie oraz Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej należą m.in terapeuci, pedagodzy, przedstawiciele służby zdrowia. Apostolat działa od 2013 r. i skupia 100 osób w dziesięciu kręgach. Natomiast Rodziny Szensztackie rozpoczęły misję modlitewną od 1986 r. i należy do nich kilkanaście osób, ich liderką jest Jolanta Wilczyńska. Wsparcia duchowego udziela podczas regularnych spotkań ks. Zbigniew Czaja – opiekun obu wspólnot.
Każdego roku od 1 do 3 maja odbywa się piesza pielgrzymka ruchu szensztackiego na Górę Chełmską, tam znajduje się Centrum Pielgrzymkowe RSz. Ewa Woźniak twierdzi, że zawierzenie Matce Bożej daje duże poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że jest Ona wychowawczynią i przyjaciółką. Ewa Woźniak z zawodu jest terapeutą zajęciowym aktywizującym seniorów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.