Msza św. w intencji żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich
11 grudnia 2021 | 11:24 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Nie można przemilczeć świętowania rocznic, bo one budują żywą pamięć i pozwalają budować swoją tożsamość – mówił dziś w katedrze polowej WP ks. por. SOP Piotr Zamaria, kapelan Służby Ochrony Państwa. W czasie Mszy św. sprawowanej w intencji żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, uczestników obrony Tobruku sprzed 80 laty. Bitwa o Tobruk, była pierwszym lądowym zwycięstwem aliantów po klęsce Francji w czerwcu 1940 r. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się uroczystości rocznicowe.
Przy ołtarzu katedry polowej stanęły poczty sztandarowe wojskowe, kombatanckie, szkolne oraz proporce grup rekonstrukcyjnych, które nawiązują do tradycji Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich walczącej w Tobruku.
W homilii ks. por. SOP Piotr Zamaria zwrócił uwagę, że świętowanie rocznic to także okazja do spojrzenia w przyszłość. – Świadomi naszej tożsamości zbudowanej na przeszłości wychowujemy młode pokolenia do takich postaw jakie widzimy w naszej przeszłości i jakimi sami mamy żyć – przekonywał.
Jak podkreślał ks. Zamaria „świat żyje dziś w różnych formach kryzysów, ekonomicznych, społecznych, militarnych”. – U podstaw tych kryzysów leży kryzys obecności Boga w życiu człowieka. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest sytuacja, w której człowiek przestaje rozumieć siebie samego, drugiego człowieka, nie potrafi siebie uzasadnić, swoich celów i dążeń – powiedział duchowny.
We Mszy św. uczestniczył m.in. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który był organizatorem obchodów. Modlitwę w intencji obrońców Tobruku odmówili bp Marcin Makula, ewangelicki naczelny duszpasterz wojskowy i ks. ppłk Łukasz Godun z prawosławnego Ordynariatu Wojskowego.
W południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości rocznicowe. – Opowieść o Tobruku to opowieść o niezwykłym heroizmie, o bohaterstwie, o wierności ideałom. To opowieść o ludziach, którzy byli rycerzami słusznej sprawy – mówił podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk. Oddana została salwa honorowa a na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.
Brygada Strzelców Karpackich została powołana rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z dnia 2 kwietnia 1940 r. Formowana w Syrii (rejon Homs) głównie z oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego ewakuowanych z Rumunii i Węgier. Miała wejść w skład francuskiej Armii Lewantu. Pierwszym dowódcą był płk Stanisław Kopański. Po klęsce Francji, na przełomie czerwca i lipca przeszła do Palestyny i została podporządkowana dowództwu brytyjskiemu. Od 12 stycznia 1941 przemianowana na Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich.
W sierpniu 1941 przerzucona do Tobruku w sile 288 oficerów i 4777 żołnierzy, broniła twierdzy wraz z oddziałami australijskimi i brytyjskimi do 10 grudnia 1941. Po odblokowaniu twierdza walczyła z siłami włosko-niemieckimi w rejonie El-Ghazala.
W kampanii libijskiej poległo 156 polskich żołnierzy, a 467 zostało rannych. Przesunięta na odpoczynek do Egiptu, następnie do Palestyny, gdzie po połączeniu z 9. i 10. Dywizją Piechoty ewakuowanymi z ZSRR, została przeorganizowana i od 3 maja 1942 przekształcona w 3. Dywizję Strzelców Karpackich, weszła od 12 września 1942 w skład Armii Polskiej na Zachodzie, która wzięła udział w kampanii włoskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.