Msza św. w intencji żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych
20 kwietnia 2022 | 18:22 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy św. w intencji żołnierzy i pracowników Wojsk Inżynieryjnych. Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą poległych saperów odmówiona została modlitwa i złożone kwiaty. 16 kwietnia obchodzone było Święto Wojsk Inżynieryjnych.
Przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia.
W kazaniu bp Wiesław Lechowicz, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii o uczniach idących do Emaus, wyjaśnił, że „emaus” jest nie tylko nazwą miejscowości, ale również słowem oznaczającym w języku hebrajskim „ciepłe źródła”. – Czasami odkrywamy w naszym życiu, że wolimy „ciepłe źródła” niż życie w trudzie i znoju. Wielu z nas ulega pokusie ucieczki do „ciepłych źródeł”, życia wygodniejszego i lżejszego, mniej naznaczonego wskazaniami Ewangelii i Bożych przykazań – powiedział.
Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że my także jesteśmy w drodze do domu naszego Ojca w niebie. – Na tej drodze spotykamy Jezusa, który utwierdza naszą wiarę poprzez swoje słowo – powiedział. Dodał, że „droga jest procesem, postępowaniem krok po kroku” i może nadejść chwila, kiedy przekonamy się, że Jezus jest na wyciągnięcie ręki. – W każdym momencie możemy odkryć Jego obecność blisko siebie, jednak nie zawsze mamy otwarte oczy wiary, używając języka Ewangelii, nasze oczy są często na uwięzi – powiedział.
Przypomniał, że podobne odkrycie spotkało m.in. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu „Światło-Życie”, który uwięziony za działalność konspiracyjną, w oczekiwaniu na karę śmierci, nawrócił się, czytając Listy św. Pawła. – W jednej chwili coś się w jego umyśle przestawiło. Po latach porównywał to do włączenia kontaktu i światła. Po kilku tygodniach zmieniono mu karę śmierci na 10 lat więzienia. W ciągu zaledwie kilku tygodni przekonał się o obecności Boga w swoim życiu. Jak wspominał po latach, 17 czerwca 1942 r. przyszedł do niego Bóg, poprzez słowo, które było światłem, a później Bóg przyniósł mu też życie – powiedział bp Lechowicz.
Życzył zebranym, „aby w swoim życiu spotkali Jezusa zmartwychwstałego, tak jak spotkali go uczniowie idący do Emaus”. – Życzę Wam, abyście spotkali Pana Jezusa zmartwychwstałego, tak jak spotkał go ks. Franciszek Blachnicki i przekonali się, że On jest światłem i życiem – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan środowisk kombatanckich, ks. mjr Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego, ks. mjr Piotr Rokita, proboszcz parafii w Brzegu, ks. kpt Mateusz Korpak, administrator katedry polowej i ks. por. Marcin Naglik, administrator parafii w Nowej Dębie. We Mszy św. uczestniczyli żołnierze wojsk inżynieryjnych z gen. bryg. Markiem Wawrzyniakiem, szefem zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego, który w imieniu żołnierzy podziękował za sprawowaną Mszę św. oraz opiekę duchową kapelanów.
Przywołał słowa dewizy towarzyszącej saperom: „Czasem burzyć, często budować, zawsze służyć” i parafrazę tych słów, wypowiedzianą przez śp. bp. gen. broni Tadeusza Płoskiego, podczas święta saperów w 2008 r.: „Burzcie przeszkody i grzech, budujcie miłość wokół siebie, służcie Bogu i Ojczyźnie”. – Dziękujemy za skierowane do nas słowo i życzenia, duszpasterską opiekę kapelanów, którzy wspierają nas w trudnych chwilach – powiedział.
Życzenia polskim saperom złożyli także bp Marcin Makula, naczelny ewangelicki biskup polowy i ks. ppłk Łukasz Godun, dziekan Dowództwa Generalnego prawosławnego Ordynariatu Wojskowego. Po błogosławieństwie i odprowadzeniu sztandaru pod tablicą upamiętniającą poległych saperów, znajdującą się w katedrze, odmówiona została modlitwa i złożone kwiaty.
Święto Wojsk Inżynieryjnych obchodzone jest co roku 16 kwietnia w rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Służba saperów nie zakończyła się jednak wraz z ustaniem działań zbrojnych.
W ramach interwencyjnego oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, saperzy przyjmują ok. 500 zgłoszeń rocznie i niszczą tysiące niewybuchów i niewypałów w tym bomby lotnicze, miny, granaty moździerzowe, ręczne, pociski artyleryjskie oraz inne materiały wybuchowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.