Msza św. w 10. rocznicę śmierci bp. Miziołka: nie poddawał się złu
11 maja 2010 | 20:53 | im Ⓒ Ⓟ
Biskup Miziołek nie poddawał się złu i zło dobrem zwyciężał – powiedział biskup-senior Bronisław Dembowski podczas Mszy św. z okazji 10. rocznicy śmierci biskupa. Eucharystii w archikatedrze św. Jana w Warszawie przewodniczył abp Kazimierz Nycz, koncelebrowali biskupi pomocniczy warszawscy Piotr Jarecki i Marian Duś oraz kapłani, wśród których był także rektor warszawskiego seminarium, ks. prof. Krzysztof Pawlina.
Na początku Mszy św. metropolita warszawski przypomniał, że w chwili śmierci bp Miziołek miał 86 lat, z czego 60 lat w kapłaństwie, 31 w biskupstwie i 12 lat jako rektor warszawskiego seminarium. Abp Nycz wspomniał też o ekumenicznej działalności biskupa. – Każdy kto go znał, pamięta go jako człowieka uśmiechniętego, dobrego i prostego – powiedział.
Homilię wygłosił biskup-senior Dembowski, który pamięta zmarłego jeszcze z czasów seminaryjnych, kiedy sam był klerykiem, a przyszły biskup prefektem. Wspominał jego dobroć a także zaangażowanie w ekumeniczne spotkania w kościele św. Marcina na Starym Mieście, a później – w czasie stanu wojennego – w pracę Komitetu pomagającemu interweniowanym i ich rodzinom. Bp Dembowski mówił też o wielkiej otwartości bp. Miziołka, dzięki której w Polsce rozwijać się mógł ruch Odnowy w Duchu Świętym. Mówiąc o jego trudnych rozmowach z gen. Czesławem Kiszczakiem, z którym negocjował w sprawie internowanych, kaznodzieja stwierdził, że bp Miziołek nie poddawał się złu i zło dobrem zwyciężał.
Bp Władysław Miziołek był biskupem-seniorem archidiecezji warszawskiej, znanym ekumenistą, jednym z najbliższych współpracowników kard. Stefana Wyszyńskiego. Aktywny do ostatnich chwil życia, misję biskupa pomocniczego warszawskiego (a później jako senior) pełnił nieprzerwanie przez 31 lat.
Był wiceprzewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, członkiem Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej a także członkiem Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
Urodził się 16 grudnia 1914 r. We wsi Kompina k. Łowicza w rodzinie chłopskiej. W latach 1934-1940 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 26 czerwca 1940 roku z rąk abp. Stanisława Galla. W okresie wojny pracował jako wikariusz w Karczewie i rektor kaplicy w Międzylesiu, później był kapelanem z zakładzie wychowawczym dla dziewcząt prowadzonym przez siostry Rodziny Maryi.
W okresie 1951-57 pełnił funkcję prefekta i profesora Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. W 1957 roku został mianowany regensem (rektorem) tegoż seminarium. W tym czasie bardzo silnie zaangażował się w działalność ekumeniczną. W 1962 roku objął kierownictwo Ośrodka ds. jedności Chrześcijan przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
19 marca 1969 roku został mianowany biskupem pomocniczym warszawskim. Sakrę biskupią przyjął 25 marca z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze. Za swą dewizę biskupią obrał hasło: Ministare (służyć).
W latach 1969-1992 bp Miziołek sprawował funkcję biskupa pomocniczego i wikariusza generalnego arcybiskupa warszawskiego. Od chwili nominacji biskupiej do 1991 roku był równocześnie proboszczem stołecznej parafii św. Aleksandra.
W latach 1974-1984 bp Miziołek przewodniczył Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu i był zarazem członkiem watykańskiego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan. Przez szereg lat stał na czele Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ogólnego. Był jednym z inicjatorów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i różnego rodzaju spotkań ekumenicznych.
W czasie stanu wojennego bp Miziołek zaangażował się w pomoc represjonowanym, kierując kierował Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom.
1 lutego 1992 roku bp Miziołek przeszedł na emeryturę, ale nie zaprzestał aktywnego pełnienia obowiązków duszpasterskich i bardzo ożywionej działalności ekumenicznej czy charytatywnej.
Przez wiele lat był redaktorem naczelnym `Biuletynu Ekumenicznego`. Jest autorem książek: `Wprowadzenie do ekumenizmu`, `Teologia powołania i kapłaństwa`, `Drogi kapłańskiego życia` oraz ponad 100 artykułów o tematyce ekumenicznej i duszpasterskiej.
Zmarł 12 maja 2000 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.