Msza św. z okazji święta Wojsk Lądowych
11 września 2020 | 10:34 | kos / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji żołnierzy Wojsk Lądowych (WL) z okazji ich święta. Ordynariusz Wojskowy życzył żołnierzom, aby ich służba „była właściwie oceniana i doceniana”. – Uczyńcie wszystko, aby nie zawieść pokładanych w was nadziei – zachęcał. Po południu na Cytadeli odbył się apel z okazji święta Wojsk Lądowych i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym gen. Tadeusza Buka, dowódcy WL, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.
Liturgię słowa przygotowali żołnierze Wojsk Lądowych oraz artyści Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W nawach bocznych katedry stanęły poczty sztandarowe jednostek WL. Eucharystię rozpoczęło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Zebranych powitał ks. ppłk Andrzej Piersiak, dziekan WL, który przypomniał, że od 1996 r. święto Wojsk Lądowych obchodzone jest na pamiątkę wiktorii wiedeńskiej. – Dziękując Bogu Wszechmogącemu za tamto zwycięstwo, chcemy polecać Bożej Opatrzności współczesnych strażników niepodległości i polskich granic, wszystkich dowódców i żołnierzy pełniących służbę w kraju i poza jego granicami – powiedział.
W homilii bp Guzdek powiedział, że „aby dokonały się rzeczy wielkie, niezwykłe, noszące znamiona cudu, potrzebna jest nadzwyczajna ingerencja Boga”. – Jednak niemal zawsze potrzebne jest także zaangażowanie człowieka. Taka jest Boża ekonomia – zauważył. Przypomniał o obchodzonym w tym roku stuleciu Bitwy Warszawskiej i fakt, że określany jest ona mianem „cudu nad Wisłą”. – Zapewne wiele osób sprzeciwia się mówieniu o wiktorii polskiego oręża latem 1920 roku w kategoriach cudu. Inni pytają o przyczyny, które sprawiły, że ów cud się wydarzył – powiedział. Dodał, że podczas rocznicowych uroczystości wiele osób podkreślało znaczący wkład Kościoła w zjednoczenie narodu w sytuacji śmiertelnego zagrożenia niepodległości, wiary i kultury naszych ojców.
Ordynariusz Wojskowy przywołał słowa kard. Aleksandra Kakowskiego, przynaglające do obrony Ojczyzny, przypomniał, że w odezwie do duchowieństwa wszystkim księżom nakazał trwać na stanowiskach z wiernymi w czasie zagrożenia bolszewickiego pod karą pozbawienia możliwości sprawowania funkcji kapłańskich. Zacytował, także słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który po zakończonej Bitwie Warszawskiej wyznał: „palec Boży ziemi naszej dotknął”, a rok później, 20 października 1921 roku, przybył na Jasną Górę w dziękczynnej pielgrzymce za ocalenie naszej wolności. Biskup Guzdek przypomniał także postać oficera wojsk lądowych, matematyka i kryptologa, płk. Jana Kowalewskiego, któremu wraz z zespołem udało się złamać szyfry i odczytywać depesze nacierających wojsk. – Przed stu laty potwierdziła się stara prawda, którą w święto Wojsk Lądowych trzeba koniecznie przypomnieć. W czasie wojny potrzebne jest współdziałanie różnych rodzajów sił zbrojnych, ale decydujący cios wrogowi zadają siły lądowe – powiedział i dodał, że także ten rodzaj wojsk „płaci za zwycięstwa najwyższą cenę”.
Biskup polowy podkreślił, że także dziś największą ofiarę ponoszą żołnierze wojsk lądowych. – Potwierdza to udział żołnierzy Wojska Polskiego w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w różnych rejonach świata. Najczęściej odprowadzaliśmy na wieczną wartę tych, którzy nosili zielone mundury. Wśród rannych i poszkodowanych także oni stanowią najliczniejszą grupę – powiedział.
Ordynariusz Wojskowy odwołał się do Chrystusowego wezwania z Kazania na Górze: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5,9). – Żołnierze zwani sługami pokoju i bezpieczeństwa zasługują na miano „synów Bożych”. Oni bowiem współpracują z Bogiem, kiedy z narażeniem zdrowia i życia realizują zaprowadzenia pokoju i sprawiedliwości – podkreślił.
Na koniec podziękował żołnierzom Wojsk Lądowych za ofiarną służbę. – Na przestrzeni wieków, tymi, którzy napisali najpiękniejszą kartę w służbie wolności i pokoju są bez wątpienia żołnierze Wojsk Lądowych. Życzę, aby wasza służba była właściwie oceniana i doceniana. Uczyńcie wszystko, aby nie zawieść pokładanych w was nadziei – powiedział.
Eucharystię koncelebrowało grono kapelanów Ordynariatu Polowego, pełniących służbę w Wojskach Lądowych. Przed błogosławieństwem Ordynariusz Wojskowy odznaczył medalami Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gen. dyw. Sławomira Owczarka, Inspektora Rodzajów Wojsk, gen. bryg Grzegorza Hałupkę, szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych DG RSZ i gen. bryg. Artura Pikonia, szefa Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – zastępcę inspektora Wojsk Lądowych.
Życzenia żołnierzom WL złożyli także przedstawiciele ordynariatów prawosławnego i ewangelickiego.
Po południu na Cytadeli odbył się apel z okazji święta formacji i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym gen. Tadeusza Buka, dowódcę formacji, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.
***
Wojska Lądowe są jednym z pięciu, obok Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Przeznaczone są do zapewnienia obrony i niepodzielności terytorium państwa, nienaruszalności jego granic lądowych, odparcia agresji lądowo-powietrzno-morskiej. W ich składzie znajdują się związki taktyczne, oddziały i pododdziały zmechanizowane, pancerne, powietrzno-desantowe, aeromobilne, rozpoznawcze, artylerii, przeciwlotnicze, inżynieryjne, chemiczne, logistyczne i łączności.
Żołnierze WL stanowią zasadniczą część sił zbrojnych. Pełnią służbę w kraju i poza jego granicami w Polskich Kontyngentach Wojskowych. Święto Wojsk Lądowych obchodzone jest corocznie dla upamiętnienia zwycięstwa Wojsk Polskich pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem 12 września 1683 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.