Msza św. za Ojczyznę w Tokio w Święto Niepodległości
12 listopada 2020 | 13:25 | Dorota Hałasa (KAI Tokio) | Tokio Ⓒ Ⓟ
Msza św. za Ojczyznę celebrowana była 11 listopada w Święto Niepodległości w kościele pw. św. Jana Bosko w Tokio. Eucharystię przy relikwiach św. Jana Pawła II celebrowało pięciu polskich misjonarzy.
Głównym celebransem był proboszcz kościoła w Chofu, salezjanin o. Piotr Solich. Homilię wygłosił dominikanin o. Jerzy Widomski. „Wszyscy jesteśmy odkupieni przez krew Chrystusa, ale nie wszyscy przyjmują to do wiadomości” – powiedział o. Widomski. Odwołując się do czytanego podczas Mszy Listu św. Pawła Apostoła do Kolosan i sytuacji w Polsce zaapelował, abyśmy „na nowo powstali z martwych, powstali z naszych grzechów i zaczęli żyć jako świadkowie Jezusa Chrystusa, abyśmy byli gotowi do głoszenie Jezusa Chrystusa w naszych rodzinach”. „Módlmy się do Pana Boga dziękując za te wszystkie łaski, które otrzymaliśmy i prośmy o kolejne łaski dla nas wszystkich, za tych, którzy poświęcili życie dla Ojczyzny, aby ich ofiara przyniosła owoc w tych czasach” – powiedział duchowny.
O. Piotr Solich powiedział, że święto odzyskania niepodległości daje nam poczucie radości, że jesteśmy Polakami, że jesteśmy tu razem, daleko od Ojczyzny, ale jednym sercem. Podziękował Polakom za wspólną modlitwę i ofiarę Mszy św.
Za Mszę podziękował polskim misjonarzom ambasador RP w Japonii Paweł Milewski. Zaznaczył, że rocznica odzyskania Niepodległości jest dla Polaków na całym świecie radosnym świętem. Podkreślił, że Japonia jako jeden z pierwszych krajów na świecie, uznała 102 lata temu powstanie niepodległego państwa polskiego i nawiązała stosunki dyplomatyczne z Polską.
Msza św., która była transmitowana na żywo przez facebookową stronę Duszpasterstwo polskie w Tokio zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Boże coś Polskę”.
Po Eucharystii, w salce parafialnej, w której zaprezentowane zostały zdjęcia arcybiskupa Karola Wojtyły z okresu obecności na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, odbyło się polonijne spotkanie przy bigosie. Polacy wspominali m.in. o. Wojciecha Męcińskiego, pierwszego Polaka w Japonii, który w Nagasaki poniósł męczeńską śmierć za wiarę w XVII w. Ułożył on akt zawierzenia się Najświętszej Maryi Pannie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.