Drukuj Powrót do artykułu

Msza św. za zmarłych kardynałów i biskupów

04.11.2017 , Watykan / st (KAI) / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. AP / EAST NEWS

Do zachowania ufności i nadziei w obliczu śmierci zachęcił Ojciec Święty podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej za zmarłych w minionym roku 14 kardynałów i 137 biskupów.

Już na wstępie papież podkreślił, że piątkowa Eucharystia posila przede wszystkim naszą nadzieję względem zmarłych i nas samych. Nawiązując do słów z księgi Daniela (Dn 12,2) Franciszek zauważył, że wielu, którzy zbudzą się do życia wiecznego to ci, za których przelana została krew Chrystusa.

Przypominając następnie słowa Ewangelii, gdzie Pan Jezus mówi o sobie jako o chlebie życia (J 6, 51), Ojciec Święty powiedział: „Karmiąc się Jego ciałem i krwią łączymy się z Jego wierną miłością, która niesie w sobie nadzieję ostatecznego zwycięstwa dobra nad złem, nad cierpieniem i śmiercią. Na mocy tej boskiej więzi miłości Chrystusa wiemy, że komunia ze zmarłymi nie jest jedynie pragnieniem, wyobraźnią, ale staje się realna”.

Franciszek zaznaczył, że nasza wiara w zmartwychwstanie prowadzi nas do bycia ludźmi nadziei, a nie rozpaczy, ludźmi życia, a nie śmierci, bo pociesza nas obietnica życia wiecznego zakorzenionego w zjednoczeniu z Chrystusem zmartwychwstałym. „Ta nadzieja, rozpalona w nas przez Słowo Boże pomaga nam przyjąć postawę ufności w obliczu śmierci: Jezus ukazał nam bowiem, że nie jest ona ostatnim słowem, ale przemienia nas miłosierna miłość Ojca i sprawia, że żyjemy w wiecznej jedności z Nim” – podkreślił papież. Dodał, że chrześcijanin niecierpliwie oczekuje spotkania z Bogiem.

Czytaj także: Jak papież spędził Dzień Zaduszny?

Ojciec Święty wskazał, że tę wiarę wzywali wspominani kardynałowie i biskupi. „Módlmy się dla nich o macierzyńskie wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, aby uczestniczyli w wieczystej uczcie, której przedsmak mieli już w wierze i miłości, podczas ziemskiej pielgrzymki” – powiedział papież na zakończenie swej homilii.

W przygotowanych na piątkową uroczystość materiałach pomocniczych, wśród 137 biskupów wymieniono nazwiska: zmarłego 29 stycznia bp. Stanisława Padewskiego, emerytowanego ordynariusza diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie; zmarłego 7 marca emerytowanego biskupa legnickiego, Tadeusza Rybaka; zmarłego 13 września emerytowanego biskupa kieleckiego, Kazimierza Ryczana; oraz zmarłego 7 października emerytowanego biskupa sandomierskiego, Wacława Świerzawskiego.

Wersja do druku

Przeczytaj także

03 listopada 2017 11:51

Zakończył się proces beatyfikacyjny ks. Aleksandra Zienkiewicza

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.