Muzeum Archeologiczne w Wiślicy nominowane w plebiscycie Cuda Polski 2024
21 maja 2024 | 13:24 | dziar | Wiślica Ⓒ Ⓟ
O miano Cudu Polski w plebiscycie portalu National Geographic powalczą trzy atrakcje ze Świętokrzyskiego, w tym Muzeum Archeologiczne w Wiślicy – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. O popularności muzeum decyduje bogactwo eksponatów z epoki piastowskiej, absolutnie unikatowa w skali Europy Płyta Orantów i nowoczesna prezentacja multimedialna m.in. kolejnych świątyń w Wiślicy.
Muzeum przeszło w 2022 r. modernizację i rewitalizację – zostało ponownie udostępnione w nowej formule, od 28 czerwca 2022 roku.
Zainteresowaniem turystów cieszą się prezentacje multimedialne kolejnych kościołów w Wiślicy, pokazane na odkrytych oryginalnych warstwach kamiennych pod obecną bazyliką oraz filmy przypominające dzieje tego grodu – od czasów państwa Wiślan, przez późniejsze, z fundacją kolejnych kościołów i znaczeniem Wiślicy, równej niegdyś niemal Krakowowi, po cyfrową rekonstrukcję zabudowy pałacowej na Regii.
Historia Wiślicy jest opowiedziana przy użyciu najnowocześniejszych technik muzealnych, jak wizualizacja obiektów, cyfrowe rekonstrukcje 3D, laserowe hologramy, mapping oraz ruchome lunety z aplikacją VR. W rezultacie powstał nowocześnie skonstruowany podziemny szlak, łączący artefakty z czasów wczesnochrześcijańskich. Dzięki modernizacji muzeum powstała ścieżka turystyczna, która objęła, dotychczas odrębne, elementy ekspozycji muzealnej, pawilon archeologiczny oraz rezerwat w podziemiach bazyliki mniejszej.
Muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, o czym świadczy frekwencja, bo przez minione dwa lata odwiedziło je ponad 47 tys. osób.
Wiślica to historyczny gród, w którym pogański księże Wiślan przyjął chrzest w obrządku wschodnim wraz z poddanymi już w 860 roku, jak zapisano w Żywocie św. Metodego. Znajduje się tu gotycki kościół z słynącą łaskami figurą Matki Bożej Uśmiechniętej zwanej Łokietkową. Mieści się tu diecezjalne sanktuarium. W 2006 r. kościół w Wiślicy został mianowany bazyliką mniejszą.
Wiślica jako jedna z niewielu miejscowości w Polsce objęta jest całkowitą ochroną konserwatorską.
O głosy internautów walczy także niezwykłe drzewo, czyli tzw. krocząca sosna w Wełeczu, na terenie gminy Busko-Zdrój. Spod korzeni sosny został wywiany piasek, dzięki czemu widoczne jest nie tylko typowe drzewo w swoim kształcie, ale i jego okazałe korzenie, co sprawia wrażenie ruchu w stronę obserwującego ten okaz przyrody.
W plebiscycie znalazła się również nowa atrakcja Świętokrzyskiego, jaką jest porcelanowy rynek w Ćmielowie, udostępniony od 23 września 2023 roku. Nawiązuje on do historii miasteczka oraz jego oferty turystycznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.