Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza do obejrzenia pamiątek związanych z kard. Wyszyńskim
17 sierpnia 2021 | 12:32 | gie | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ozdobny ornat, mitry z napisem „Soli Deo”, kolekcję pamiątkowych medali ofiarowanych przez Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz krótki film poświęcony Prymasowi można zobaczyć w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej mieszczące się przy ul. Dziekaniej 1 na Starym Mieście jest ściśle związane z Prymasem Wyszyńskim – powstało dzięki jego inicjatywie. Najpierw w latach 70. XX. na prośbę Prymasa gromadzono przy Archiwum Katedralnym obiekty dawnej sztuki sakralnej oraz tkaniny liturgiczne. W kwietniu 1980 r. kard. Wyszyński powołał niezależną placówkę muzealną, a właściwie reaktywował Muzeum Diecezjalne, które istniało przed wojną. Ofiarował mu osobiste zbiory, m.in. pamiątkowe medale ze swoim wizerunkiem.
– Widać, że kardynał traktował wszystkie dary, które otrzymywał, z wielkim pietyzmem. Nie chciał, by utonęły gdzieś w głębi szuflady. Przy każdym medalu umieszczał karteczkę z datą i opisem – mówi dyrektor muzeum Piotr Kopszak. – Miał jakby żyłkę kolekcjonerską, ale nie chciał swoich zbiorów zatrzymywać tylko dla siebie, chciał się nimi dzielić.
Dziś w niewielkiej sali pokazywane są pamiątki związane z przyszłym błogosławionym. Wśród nich można zobaczyć Złoty Krzyż Polonii Amerykańskiej z roku 1966 z okazji Milenium Chrztu Polski, plakietkę „Zmartwychwstały” – dar papieża Pawła VI, przedstawiającą zminiaturyzowaną wersję wizerunku z watykańskiej Auli, kielichy i pateny, które otrzymał podczas pielgrzymek czy od zagranicznych delegacji. Bardzo artystycznie ciekawy jest zestaw liturgiczny z Tajlandii.
W Muzeum wystawiono także prace rzeźbiarskie przedstawiające Wyszyńskiego autorstwa znanych artystów Gustawa Zemły i Alfonsa Karnego. W gablotach umieszczono pamiątkowe zdjęcia. Wśród archiwaliów prezentowany jest list Prymasa z Komańczy z 3 maja 1956 r., odnaleziony ostatnio w archiwum podczas przerwy spowodowanej pandemią. List pisany do nieznanej adresatki zawiera odniesienia do ustawy z kwietnia 1956 r. o dopuszczalności przerywania ciąży.
Wystawie towarzyszy 15-minutowy film z napisami w języku polskim i angielskim, skomponowany ze zdjęć ukazujących najważniejsze wydarzenia pasterskiej posługi kard. Wyszyńskiego.
Obecnie Muzeum Archidiecezji Warszawskiej gromadzi pamiątki i przygotowuje się wspólnie z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej do otwarcia 10 września wystawy poświęconej przyszłemu błogosławionemu.
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej posiada bardzo bogate zbiory sztuki religijnej i świeckiej, prezentowane na trzech kondygnacjach. Na kolekcję liczącą ok. 20 tys. obiektów składają się: malarstwo, rysunki, grafiki, złotnictwo i rzeźby, dawne elementy wystroju kościołów, szaty i naczynia liturgiczne, medale, ryngrafy, meble, zegary. Eksponaty pochodzą z darów parafii, zgromadzeń, księży i osób świeckich.
Wśród najcenniejszych eksponatów MAW znajdują się: drzeworyty Albrechta Durera, obrazy Jacka Malczewskiego (Chrystus i Samarytanka), Vlastimila Hofmana (Kielich Goryczy), Francesco Bassano (Pokłon Pasterzy), Szymona Czechowicza, Franciszka Smuglewicza, prace Jana Lebensteina, rzeźby Henryka Kuny i Alfonsa Karnego, obrazy Józefa Czapskiego i Zdzisława Beksińskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.