Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej otwarte po 5 latach remontu
12 grudnia 2024 | 20:17 | mraj | Wrocław Ⓒ Ⓟ
Abp Józef Kupny poświęcił i otworzył muzeum archidiecezjalne na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Jedno z najstarszych muzeów kościelnych w Polsce przeszło gruntowny remont, który kosztował łącznie ponad 55 mln złotych i nadał instytucji zupełnie nowego kształtu. Teraz na 5 tys. metrów kwadratowych można oglądać tysiące bezcennych zabytków, w tym m.in. słynny obraz Lucasa Cranach Starszego – „Madonna pod jodłami”.
Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu jest jednym z najstarszych muzeów kościelnych w Polsce, a przy tym jednym z nielicznych, które zachowało swoją historyczną ciągłość w charakterze i działaniu. Jego początki sięgają 1898 roku. Pierwsza wystawa została zorganizowana 29 października 1903.
W latach 2019 – 2024 Fundacja dla Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu przeprowadziła kompleksową renowację, przebudowę i rozbudowę Muzeum.
Zbiory sięgają czasów starożytności, przez średniowiecze, renesans z manieryzmem i barok, aż do XIX i XX wieku.
Wśród najciekawszych eksponatów znajduje się mumia chłopca z okresu ptolemejskiego (323–30 p.n.e.); tablice gliniane z pismem klinowym; przykłady najstarszej ceramiki pochodzącej z kultury Villanova (950–525 lat p.n.e) oraz kolekcja etruska i grecka.
W ekspozycji muzeum umieszczono m.in. szafę archiwalną fundacji kanonika Jana Paszkowicza z 1455 roku oraz kielich mszalny z Muszkowic z 1400 roku.
– Trwający ponad tysiąc lat Wrocław wzbogaca się o miejsce, które możemy z dumą prezentować. Bo czujemy się jako Kościół strażnikami dziedzictwa i pamięci. Kościół przez wieki opiekował się tą spuścizną. I to nie jest jego własność i bogactwo, jak złośliwie możemy przeczytać w niektórych miejscach. Chcę to mocno podkreślić: to jest nasze wspólne bogactwo jako narodu. My pragniemy, by przetrwało ono następne wieki i wszyscy mogli z niego korzystać. Cieszę się, że po kilku latach otworzyliśmy muzeum, bo goście przybywający do Wrocławia dopytywali się, kiedy będą mogli wejść i obejrzeć te niezwykłe zbiory. To wydarzenie wielkiej wagi dla kultury i sztuki we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku – mówi abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Perłą kolekcji jest obraz Lucasa Cranacha Starszego Madonna pod jodłami z 1510 roku. To wybitne dzieło renesansu zachwyca wyjątkową kompozycją, mistycznym pięknem oraz sensacyjną historią kradzieży, wywiezienia, a wreszcie szczęśliwego powrotu do Wrocławia. W zbiorach znajdują się dzieła niderlandzkie, holenderskie, niemieckie, austriackie i włoskie, głównie z XVI i XVII wieku.
– Dziś cieszymy się odnowionym i rozbudowanym muzeum. Dziełem, które nie powstało bez trudów i problemów. Za nim stoi ogromny wysiłek wielu osób i instytucji. Gdy w 2016 roku mówiłem o przygotowaniu wniosku do ministerstwa na remont muzeum, wszyscy słuchali, patrzyli z niedowierzaniem, a niektóry stukali się w głowę i mówili, że tutaj za sto lat nic się nie zmieni. Tylko abp Józef Kupny nieśmiało zachęcał i prosił o działania. Dlatego uważam, że to kard. Jerzy Kopp na początku XX wieku otworzył muzeum, ale to abp Kupny je stworzył – przemawiał ks. dr Adam Dereń, dyrektor muzeum archidiecezjalnego.
Fundacja dla Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całość inwestycji kosztowała ponad 55 mln złotych.
– Ukończony w 2024 roku kapitalny remont obiektów Muzeum Archidiecezjalnego pozwolił na przygotowanie nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej, należytego zabezpieczenia dla ponad 6 tys. sztuk zbiorów muzealnych i przystosowania budynków do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami – informuje ks. Łukasz Piłat z Fundacji dla Ostrowa Tumskiego.
Nie będzie to przestrzeń tylko do oglądania eksponatów, ale miejsce prowadzenia szerokiej oferty edukacyjnej, czyli lekcji muzealnych, debat, spotkań, konferencji i warsztatów. Dla młodszych i starszych.
Zwiedzanie odbywa się od środy do niedzieli w godzinach 10:00, 12:00, 14:00. Bilety do nabycia na stronie: www.tumwroc.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.