Muzeum Diecezjalne w Płocku zaprasza na wystawę ikon pasyjnych
04 maja 2021 | 18:14 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Muzeum Diecezjalne w Płocku od 4 maja ponownie jest czynne. Zaprasza chętnych przede wszystkim do obejrzenia wystawy ikon pasyjnych w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego, co uniemożliwiło zamknięcie placówek muzealnych w trzecim szczycie pandemii. Wystawa czynna będzie do 23 maja. Kasa biletowa obecnie znajduje się w budynku „starego” muzeum.
Ponownie po przerwie spowodowanej lockdownem można zwiedzać Muzeum Diecezjalne im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Płocku. Oprócz wystaw stałych, warta obejrzenia jest wystawa czasowa, prezentująca ikony wielkopostne i wielkanocne. Wystawa ta została otwarta na krótko przed trzecią falą pandemii, kiedy zarządzono zamknięcie muzeów, w związku z czym niewiele osób miało okazję ją obejrzeć.
Wystawa ikon jest kolejną z czterech wystaw, zaplanowanych wspólnie z Pracownią Ikonograficzną, prowadzoną przez Katarzynę Kobuszewską przy ul. Kwiatka 9 w Płocku.
– Pracownię Ikonograficzną założyłam w 2013 r., aby rozwijać i doskonalić swój warsztat ikonopisarski oraz dzielić się swoją wiedzą z osobami zafascynowanymi sztuką ikony. Piszę ikony na zamówienie według wielowiekowej tradycji – Kanonu opisanego w Hermenei. Prowadzę warsztaty ikonopisarskie dla początkujących i zaawansowanych. Organizuję także wystawy i plenery. Od kilku lat wykonuję również podobrazia do ikon oraz realizuję własne pomysły na różnego rodzaju udogodnienia dla ikonopisarzy – przekazuje Katarzyna Kobuszewska.
Na aktualnie prezentowanej wystawie ikon pasyjnych i wielkopostnych, prezentowany jest różnorodny dorobek środowiska ikonopisarzy skupionych wokół tej pracowni. Można zobaczyć m.in. całe, wielopostaciowe sceny dotyczące najważniejszych wydarzeń z chrześcijańskiej historii zbawienia. Ikony przemawiają treścią znaną z Pisma św. i Tradycji, zakorzenionej w konkretnym czasie liturgicznym. Tematyka wielkopostno-wielkanocna jest bogata w treści, a autorzy prac nadali jej ciekawą formę.
W sali wystaw czasowych znalazły się ikony Katarzyny Kobuszewskiej oraz sześciu związanych z nią autorów. Są to: Anna Opalińska, Piotr Chrol, Joanna Małecka z Płocka, Ewa Cienkowska z Torunia, Anna Gapa z Żuromina, Agnieszka Kołodziejczak z Łodzi. Na pracach znalazło się m.in. przedstawienie Jezusa w Ogrójcu, scena ukrzyżowania czy scena drogi do Emaus.
Wystawa ikon będzie czynna potrwa do 23 maja, czyli do uroczystości Zesłania Ducha Świętego (23 maja). Znajduje się w sali wystaw czasowych w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego. Bilety do obu budynków muzealnych (Opactwo i „stare” muzeum) dostępne są w kasie w „starym” muzeum”.
Muzeum Diecezjalne w Płocku jest jednym z najstarszych muzeów kościelnych w Polsce. Powstało w 1903 r. z inicjatywy ks. kan. Antoniego J. Nowowiejskiego, późniejszego biskupa płockiego, według projektu architekta Stefana Szyllera. Od 2008 r. Muzeum Diecezjalne zyskało dodatkową siedzibę – w dawnym Opactwie Pobenedyktyńskim, którego początki sięgają X w.
Do najważniejszych eksponatów należą znajdujące się w Opactwie: kielich i patena Konrada Mazowieckiego I z XIII wieku; herma św. Zygmunta z XIV wieku, zdobiona diadem piastowskim z XIII wieku; tzw. Puszka Czerwińska z XIII-wieczną czarą; kielich fundacji Karola Ferdynanda Wazy, królewicza i biskupa płockiego i wrocławskiego z XVII w. Jest to jeden z najbogatszych skarbców muzealnych w Polsce.
Szczegółowe informacje o Muzeum Diecezjalnym w Płocku i jego zbiorach znajdują się na stronie: www.mdplock.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.