Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II ma dyrektora
07 maja 2010 | 13:35 | rk / maz Ⓒ Ⓟ
Kapłan diecezji bielsko żywieckiej ks. Paweł Danek będzie dyrektorem Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Duchownego na to stanowisko powołał Zarząd Województwa Małopolskiego. Placówka została wpisana do rejestru instytucji kultury województwa małopolskiego, dlatego do kompetencji urzędników należy między innymi powołanie dyrektora tego muzeum.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego poinformowało, że zarząd zatwierdził również statut jednostki, według którego muzeum wadowickie jest wspólną instytucją kultury utworzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwo małopolskie, gminę Wadowice oraz archidiecezję krakowską. „Wszystkie te podmioty zapewniają środki potrzebne do prowadzenia, utrzymania i rozwoju instytucji” – podkreślono w komunikacie prasowym.
41-letni ks. Piotr Danek pochodzi z Wilamowic na Podbeskidziu. Założył Wydawnictwo i Studio Filmowego „Anima Media”. Zajmował się działalnością wydawniczą, a także produkcją filmów, m.in. „Tryptyk Rzymski” i „Brat Papieża”. Kierując diecezjalnym biurem promocji kultury i sportu archiwizował i digitalizował materiały historyczne związane z osobą Karola Wojtyły – jako księdza, biskupa i kardynała, a następnie sługi Bożego Jana Pawła II. Organizował wystawy multimedialne poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, pod „Oknem Papieskim” w Krakowie oraz w czasie Światowego Kongresu „Ludzie i Religie” w 2009 roku, a także we Włoszech i sanktuarium w Fatimie.
Kandydatura ks. Danka została przedstawiona przez metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza i uzgodniono ją z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim oraz burmistrzem Wadowic Ewą Filipiak. Kandydatura została również pozytywnie zaopiniowana przez małopolski odział Stowarzyszenie Muzealników Polskich.
Celem działalności wadowickiego muzeum ma być upamiętnianie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa oraz przesłania Jana Pawła II, a także inspirowanie nowych inicjatyw kulturalnych i społecznych o wymiarze uniwersalnym. W ramach muzeum zostanie także urządzona Izba Pamięci Żydów Wadowickich.
Dom Jana Pawła II przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach od 1984 roku był udostępniany zwiedzającym jako prywatna instytucja. Do 2006 roku należał do Yechiela Balamutha, spadkobiercy przedwojennego właściciela. Później kupił go biznesmen Krzysztof Krauze, który w kwietniu 2009 przekazał go kurii krakowskiej, gdyż na remont domu potrzebne było 20 mln zł.
Rodzice Jana Pawła II – Karol i Emilia Wojtyłowie – wraz z 13-letnim synem Edmundem od 1919 roku zajmowali dwa pokoje z kuchnią na pierwszym piętrze kamienicy. Po śmierci matki w 1929 r. rodzina zajmowała pokój z kuchnią. Latem 1938 roku Wojtyła senior wraz z synem Karolem przeprowadzili się do Krakowa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.