Muzeum na Majdanku zaprezentuje dewocjonalia używane przez więźniów
24 października 2019 | 02:37 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
W Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie odbędzie się spotkanie „Różaniec i Gwiazda Dawida. Życie duchowe w obozie śmierci”. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć z bliska dewocjonalia przywiezione przez więźniów na Majdanek, a także wyjątkowe przedmioty wykonane za drutami obozu.
Jak powiedziała w rozmowie z KAI Anna Surdacka z Działu Muzealiów PMM, do tej pory muzeum nie prezentowało szerzej swoich zbiorów poobozowych przedmiotów kultu religijnego. – Czasami medaliki czy różańce pojawiały się na okazyjnych wystawach w Centrum Obsługi Zwiedzających, kilka rzeczy jest też na ekspozycji stałej w baraku nr 62. W sobotę, w ramach „Niemi świadkowie historii” wyciągniemy z magazynu znacznie więcej obiektów – mówiła.
Muzealniczka zauważyła, że choć w zbiorach archiwum nie ma żadnych dokumentów dotyczących zakazu praktyk religijnych czy też posiadania przez więźniów przedmiotów kultu, to istniało niepisane prawo, które zabraniało wszelkich form pobożności. – W czasie przyjmowania do obozu były różne sytuacje: niektórym zabierano medaliki, zrywano je, deptano, niektórym pozwalano je zatrzymać. To samo dotyczyło różańców czy modlitewników. Są relacje mówiące o tym, że za głośny śpiew religijny albo modlitwę bito, albo kopano – tłumaczyła Anna Surdacka.
Jednym z najbardziej znanych dewocjonaliów przechowywanych w Muzeum na Majdanku, jest różaniec zrobiony z chleba. – Był darem dziękczynnym więźniów Majdanka dla księdza Ignacego Żyszkiewicza, od 1933 r. proboszcza parafii sąsiadującej z terenem obozu pw. Najświętszego Serca Jezusowego, który w ramach działalności w PCK kierował akcją wysyłania paczek żywnościowych, dewocjonaliów i Komunii św. na teren obozu. Obiekt przekazany został do zbiorów muzeum przez ks. Żyszkiewicza w 1962 r. Po dziś dzień można go oglądać na ekspozycji w baraku nr 62 – dodała Surdacka.
Spotkanie odbędzie się 26 października br. i składać się będzie z dwóch części. Pierwsza odbędzie się w Centrum Obsługi Zwiedzających, gdzie zaprezentowane i omówione zostaną muzealia; druga część obejmuje zwiedzanie terenu byłego obozu z przewodnikiem. Na wydarzenie obowiązują zapisy telefonicznie 81 710 28 33 lub drogą mailową centrum@majdanek.eu
Jest to piąte spotkanie z cyklu „Niemi świadkowie historii”. Podczas poprzednich edycji poruszano tematykę kobiecości za drutami obozu, ubrań noszonych przez więźniów czy przyrządy do wymierzania kar i szykan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.