Muzeum Pamiątek po Matkach założycielkach zmartwychwstanek w nowej odsłonie
28 stycznia 2023 | 15:04 | rk | Kęty Ⓒ Ⓟ
Pomieszczenia klasztorne sióstr zmartwychwstanek w Kętach na Podbeskidziu przeszły ostatnio gruntowny remont i funkcjonujące tam od ponad 30 lat Muzeum Pamiątek po Matkach założycielkach zgromadzenia – bł. Celinie i służebnicy Bożej Jadwidze Borzęckich – zyskało nowy blask. W Muzeum znajdują się niezwykłe pamiątki przybliżające historię życia charyzmatycznych sióstr założycielelek działających na przełomie XIX i XX.
Powstałe w 1991 roku Muzeum skupia się na życiu i działalności założycielek zgromadzenia. Autorem projektu był plastyk Maciej Radnicki.
Pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi się przez drzwi przy furcie klasztoru, nawiązuje do czasów spędzonych w rodzinnym majątku Borzęckich. Obok zdjęć i fisharmonii zaprezentowano leżankę Matki założycielki, na której zmarła 26 października 1913 roku. W kolejnej sali znalazły się symbole drogi do założenia zakonu. Umieszczono tu m.in. portret ks. Piotra Semenenki, ówczesnego generała zmartwychwstańców, z którym Matki – Celina i Jadwiga – spotykały się w Rzymie, a także stułę ofiarowaną przez papieża Leona XIII.
W gablotach kolejnych pomieszczeń zobaczyć można narzędzia pokutne, wota wdzięczności za otrzymane łaski uproszone za wstawiennictwem bł. Celiny Borzęckiej. Zachował się ręcznie haftowany ornat użyty w czasie poświęcenia kaplicy w 1894 r oraz pianino – dar od wielkiej „przyjaciółki” i dobrodziejki zakonu Gabrieli Wrotnowskiej z Łęk, pierwszej Siostry Zjednoczonej.
Celina z Chludzińskich Borzęcka urodziła się 29 października 1833 r. na kresach dawnej Rzeczypospolitej w Antowilu, blisko Orszy (obecnie Białoruś). W 1853 r. poślubiła Józefa Borzęckiego i zamieszkała w Obremszczyźnie koło Grodna. Urodziła czworo dzieci, z których dwoje zmarło w wieku dziecięcym. Po śmierci męża, w 1875 r. wyjechała z dwiema córkami do Rzymu. Tu poznała generała zmartwychwstańców ks. Piotra Semenenkę. Pod jego wpływem postanowiła wraz z córką Jadwigą założyć żeńską gałąź tego zgromadzenia. 6 stycznia 1891 r. zmartwychwstanki zostały zatwierdzone jako zgromadzenie kontemplacyjno-czynne. Jego zadaniem było nauczanie i chrześcijańskie wychowanie dziewcząt.
W 1891 r. Celina otworzyła w Kętach pierwszy dom zakonny na ziemiach polskich. W 1896 r. rozpoczęła pracę apostolską w Bułgarii, następnie w Częstochowie i Warszawie, a w 1900 r. w Stanach Zjednoczonych.
Do dziś w Kętach znajduje się wybudowany przez założycielki zgromadzenia klasztor. Tutaj od początku odbywa się formacja zakonna w nowicjacie oraz istnieje dzieło apostolskie, zwane kiedyś ochronką, a obecnie funkcjonujące jako przedszkole im. bł. Matki Celiny Borzęckiej.
Domy Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego znajdują się w Polsce, na Białorusi, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Argentynie, Australii i Tanzanii. W Polsce pracuje obecnie około 300 sióstr zmartwychwstanek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.