Drukuj Powrót do artykułu

Muzeum Powstania Warszawskiego: Msza św. w intencji powstańców i stolicy

29 lipca 2018 | 20:32 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Dzisiejsze spotkanie harcerzy oraz mieszkańców stolicy z uczestnikami Powstania Warszawskiego jest lekcją wolności i godności – powiedział w Muzeum Powstania Warszawskiego biskup polowy Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy sprawował Mszę w intencji bohaterów Powstania Warszawskiego, mieszkańców stolicy oraz harcerzy, którzy będą uczestniczyć w obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wokół ołtarza w Parku Wolności licznie zgromadzili się harcerze i skauci, przebywający w Warszawie na II Zlocie Harcerskim z okazji rocznicy powstania.

Bp Józef Guzdek przypomniał w homilii, że „apogeum zmagań o poszanowanie godności polskiego narodu i walki o prawo do wolności przypadło na czas Powstania Warszawskiego”. – Dziś z okazji zbliżającej się 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego modlimy się za poległych i zmarłych uczestników narodowego zrywu – powiedział.

Ordynariusz wojskowy zwrócił się też do Powstańców. – Podziwiamy wasze męstwo i odwagę. Jesteśmy pełni uznania dla żołnierzy, ludności cywilnej i duchowieństwa, dorosłych i młodzieży okupowanej stolicy za cud zjednoczenia i zaangażowanie wokół najważniejszej sprawy. Ale nade wszystko dziękujemy za niezwykle cenne przesłanie, że w hierarchii wartości, wolność obok prawdy, jest wartością najcenniejszą – wskazywał.

Zdaniem bp. Guzdka dzisiejsze spotkanie harcerzy oraz mieszkańców stolicy z uczestnikami Powstania Warszawskiego „jest lekcją wolności i godności”. – Nie ma i nie będzie wolnej Polski bez wolnych Polaków. Nasza Ojczyzna będzie miała nadzieję na przyszłość jeśli nie zabraknie w niej ludzi wolnych, o prawych sumieniach, zatroskanych o życie godne – powiedział.

Mszę koncelebrowali kapelani harcerstwa, ordynariatu polowego oraz duszpasterze z parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych, na którego terenie znajduje się muzeum. Uczestniczyli w niej powstańcy, harcerze i skauci, mieszkańcy stolicy. Obecny był Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, pracownicy placówki, wolontariusze obchodów powstania oraz goście zwiedzający muzeum.

Mszę św. zakończyło odśpiewanie „Modlitwy harcerskiej”.

Msza rozpoczęła II Zlot Harcerski z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Dziś jest Pojutrze” i potrwa do 2 sierpnia. Jak podkreślają organizatorzy, a są nimi największe organizacje harcerskie ZHP, ZHR oraz Skauci Europy, udział w zlocie będzie okazją do spotkania harcerzy z uczestnikami Powstania Warszawskiego oraz służby harcerskiej w czasie oficjalnych uroczystości rocznicowych. Harcerze i skauci odwiedzą też warszawskie muzea, uczestniczyć będą w warsztatach i historycznej grze miejskiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.