Muzeum Walki i Męczeństwa Treblinka: obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej
03 września 2017 | 21:06 | CIDD Drohiczyn | Treblinka Ⓒ Ⓟ
Tradycyjnie już w pierwszą sobotę września na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa Treblinka I miały miejsce uroczystości patriotyczno – religijne związane z 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 12.00 Drogą Krzyżową od żwirowni do Pomnika w miejscu straceń Karnego Obozu Pracy. Na czele kolumny szli harcerze niosąc drewniany krzyż, następnie podążały poczty sztandarowe, księża i licznie zebrani wierni. Nabożeństwo prowadził ks. Łukasz Suszko – wikariusz prostyński. W rozważaniach poszczególnych stacji nawiązywał do męczeństwa II wojny światowej oraz zachowań współczesnych ludzi.
Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Pikus. W homilii przybliżył historię miejsca i okrucieństwo II wojny światowej. „Zbrodnie, które miały miejsce na tym terenie szokowały ówczesnych ludzi i wciąż wzbudzają niedowierzanie współczesnych. Jaka niepojęta nienawiść musiała zawładnąć tamtymi żołnierzami, że posunęli się do stworzenia „fabryk śmierci”. Jak wiele niewinnych istnień musiało zginąć, jak wiele rodzin do dzisiejszego dnia nosi rany zadane w tamtym czasie w imię ogromnej wrogości do drugiego człowieka. Ci ludzie nienawidzili Boga, nienawidzili siebie, tworzyli zło, a ono niszczyło ich i świat” – mówił biskup.
W tegorocznych uroczystościach wzięli udział m.in.: Edward Kopówka – dyrektor Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, ks. kan. Ryszard Zalewski – proboszcz prostyński, Zygmunt Chłopek – więzień karnego obozu pracy, Maria Koc – wicemarszałek senatu RP, Adam Puławski – przedstawiciel IPN, mjr Łukasz Wożbiński – przedstawiciel garnizonu Ostrów Mazowiecka, Związek Kombatantów z Kosowa Lackiego pod dowództwem Leonarda Domańskiego, motocykliści z Rajdu Warszawa – Monte Cassino z Marek i Wołomina, poczty sztandarowe i przedstawiciele okolicznych szkół.
Podczas nabożeństwa honorową wartę przy Pomniku pełnili żołnierze z jednostki wojskowej w Komorowie oraz harcerze. Po zakończeniu Mszy Świętej został odczytany wiersz Władysława Szlengela „Mała Stacja Treblinki”. Zakończeniem uroczystości było złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Pomnikiem w Miejscu Straceń.
Dziś już nie istnieje stacja kolejowa w Treblince, nie ma też bocznicy wiodącej do żwirowni w majątku Milewek. Na peronach stacji Treblinka I i Treblinka II wysiadło z pociągów rzesze ludzi. Około 800 tys. z nich nigdy nie powróciło do domu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.