Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na kiermasz bożonarodzeniowy
12 grudnia 2023 | 08:45 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Czym różni się wigilijny stół chłopski od stołu mieszczańskiego, jak przygotować ekologiczne i tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe, w jaki sposób dekorowano świątecznie izby – o tym wszystkim będzie można się dowiedzieć podczas kiermaszu świątecznego organizowanego przez Muzeum Wsi Kieleckiej w Dworku Laszczyków w Kielcach, w niedzielę 17 grudnia.
Wstęp na kiermasz jest wolny, potrwa on w godzinach od 11 do 16. Wydarzenie ma ponad 20-letnią tradycję, cieszy się w Kielcach dużą popularnością i dobrą frekwencją, czemu sprzyja m.in. lokalizacja w centrum miasta, u podnóża bazyliki katedralnej.
W Dworku Laszczyków w udekorowanych świątecznie salach będzie można poznać dawną obrzędowość dotyczącą nie tylko środowisk wiejskich, ale i mieszczańskich. Wystawa przygotowana przez Dział Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej nosi nazwę „Do Betlejem krokiem żwawym… – Boże Narodzenie w kulturze ludowej”. Etnografowie wyjaśnią symbolikę podłaźniczki, światów z opłatków, czy snopów zboża.
Będzie to także okazja do wspólnego kolędowania. Na specjalnie przygotowanej scenie z repertuarem najpiękniejszych kolęd wystąpią: zespół ludowy Bolechowiczanie, Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki oraz Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie. Na kiermaszu pojawi się również „święty Mikołaj” w stroju biskupim, który będzie częstował słodyczami.
Małe zakłady produkcyjne będą oferować m,in. wędliny, miody, owoce. Koła gospodyń wiejskich – już gotowe potrawy, jak pierogi świąteczne, czy dania z ryb.
W dworku będzie można spytać także znakomite twórczynie ludowe: Jadwigę Brzozę, Wiesławę Kulińską, Stefanię Golenię i Jadwigę Betkę, które zaprezentują, jak dawniej wykonywano ozdoby świąteczne. Będą to nie tylko ozdoby tradycyjne, ale przy okazji ekologiczne, bo wykonane z bibuły, czy słomy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.