Muzułmański Związek Religijny w RP ma nowego szefa
20 listopada 2012 | 12:34 | tk / br Ⓒ Ⓟ
Tomasz Aleksandrowicz został wybrany nowym przewodniczącym Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) – najstarszej organizacji zrzeszającej polskich wyznawców islamu. Zastąpi na tym stanowisku muftiego Tomasza Miśkiewicza, który kierował związkiem od 2004 r.
Wyboru dokonano na zakończonym wczoraj XVIII Kongresie u MZR w Białymstoku. Nowy przewodniczący Najwyższego Kolegium MZR kieruje tamtejszą gminą muzułmańską.
Rzecznik Związku Musa Czachorowski wyjaśnia, że potrzebne są zmiany w organizacji, która działa w oparciu o statut z 1936 roku. „Związek musi nadążać za czasem. Chodzi o zwiększenie znaczenia gmin i o to, żeby władze związku były jak najbardziej skuteczne” – podkreślił Czachorowski.
Nowy szef związku Tomasz Aleksandrowicz ma pełnić swoją funkcję do kolejnego nadzwyczajnego kongresu, który przyjmie nowy statut. Według rzecznika, może to potrwać do pół roku.
Podczas kongresu postanowiono o rozdzieleniu funkcji przewodniczącego i muftiego. Delegaci wybrali przewodniczącego, ale nie wybrali nowego muftiego.
Mufti Tomasz Miśkiewicz kierował związkiem od 2004 roku. Nowy przewodniczący poprosił go o współpracę w sprawach religijnych.
Muzułmański Związek Religijny powstał w 1925 roku w Wilnie. Zrzesza głównie polskich Tatarów, ale działają w nim także muzułmanie mieszkający w Polsce a pochodzący z krajów arabskich, Turcji czy Pakistanu. Według ostatniego spisu powszechnego w Polsce mieszka około 2 tysięcy Tatarów – większość z nich w województwie podlaskim.
W XVIII Wszechpolskim Kongresie Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP w Białymstoku uczestniczyło 50 delegatów. Reprezentowali oni wszystkie gminy wyznaniowe w kraju.
Muzułmański Związek Religijny powstał w 1925 roku w Wilnie. Stworzyli go Tatarzy od wieków zamieszkujący tereny Rzeczpospolitej. Obecnie w organizacji działać mogą także muzułmanie z krajów arabskich mieszkający w Polsce. Obecnie MZR liczy ok. 2 tys. członków.
Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.
Na czele związku stoi Najwyższe Kolegium, którego przewodniczącym jest Mufti.
Związek oprócz organizowania życia religijnego zajmuje się też działalnością społeczną, oświatową i kulturalną. Organizuje lekcje religii muzułmańskiej, obozy integracyjne dla młodzieży, publikuje wydawnictwa dotyczące tradycji Tatarów, a największa w kraju gmina białostocka prowadzi zespół tańca „Buńczuk”.
Drugim obok MZR związkiem wyznawców islamu wpisanym do rejestru Kościołów i Związków Religijnych jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tys. członków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.