Drukuj Powrót do artykułu

Muzyczna Droga Krzyżowa w Krakowie

11.03.2018 , luk, Kraków Ⓒ ℗

W niedzielę wieczorem krakowianie uczestniczyli w nabożeństwie męki Pańskiej, w którym tradycyjne rozważania słowne zastąpiła muzyka wykonywana na żywo. Muzyczna Droga Krzyżowa odbyła się w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie.

Uczestnicy mogli usłyszeć kanony muzyki klasycznej, w tym Bacha, Francka czy Händla. Nie zabrakło też wokalizy Wojciecha Kilara czy „Witaj Głowo okrwawiona” Pawła Bębenka. Trzeciemu upadkowi Chrystusa towarzyszyły słowa „O bone Jesu” Ingegneri’ego. Modlitwę zakończyło wspólne odśpiewanie „W krzyżu cierpienie” w opracowaniu Witolda Zalewskiego.

Jak podkreśliła pomysłodawczyni wydarzenia, Kinga Mastalerz, muzyczna Droga Krzyżowa jest inna niż wszystkie. “Nie ma w niej rozważań słownych, przez które człowiek podąża ściśle określonym tokiem myślenia. Oparcie każde stacji na muzyce daje przestrzeń do własnej, głębokiej refleksji” – zaznaczyła.

Kościół, w którym odbyła się Muzyczna Droga Krzyżowa wyróżnia się doskonałą akustyką – został zaprojektowany przez Tomasza Koniora, który jest autorem projektu m.in. siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

O jakość wykonania zadbali soliści, w tym Wojciech Golonka czy Karin Wiktor-Kałucka, instrumentaliści, m.in. Adam Prucnal z rodziną oraz chóry bazyliki oo. cystersów w Mogile, Sanktuarium św. Jana Pawła II i parafii goszczącej. Łącznie w oprawę muzyczną tego wyjątkowego krakowskiego nabożeństwa włączyło się ponad 100 osób.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.