Muzyka, taniec i śpiew – rusza festiwal Wszystkie Mazurki Świata
22 czerwca 2022 | 06:02 | UM Warszawa | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Pięć dni koncertów i potańcówek, warsztatów, porywające pieśni ukraińskiego zespołu Drewo, najlepsze kapele wiejskie, zajęcia dla dzieci i pokazy produkcji instrumentów. A na koniec Noc Tańca – 10 godzin świetnej muzyki, ponad 30 kapel i taneczne szaleństwo do rana. Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu.
Wiosenny festiwal odbędzie się już po raz trzynasty. Jak co roku otworzy go koncert laureatów konkursu Stara Tradycja (środa, 22 czerwca), skierowanego do młodych wykonawców – kapel, śpiewaków, którzy potem uczestniczą później w życiu muzycznym swoich społeczności i otwierają nową perspektywę widzenia własnej tożsamości.
W koncertowym cyklu „przywracanie pamięci” w tym roku wybór padł na Mazowsze Północne. Już w latach 90. był to region nie pamiętający swoich muzycznych tradycji, nowe mody wyparły dawne nuty i tańce. Dzięki źródłom archiwalnym i pracy zespołu Janusz Prusinowski Kompania udało się je w ciekawej postaci zrekonstruować. Koncert „Mazowsze Północne – ziemia nieznana” (czwartek, 23 czerwca) to próba opowieści o świecie, w którym odnajdują się pieśni weselne i dziadowskie oraz tańce – i chłopskie, i drobnoszlacheckie.
W tym roku Festiwal Wszystkie Mazurki Świata jest z Ukrainą i ukraińskimi artystami, którzy od lat go współtworzyli. Niektórzy z nich ponownie wystąpią w Warszawie w piątek i niedzielę. Honorowym gościem będzie kultowy zespół Drewo z Kijowa, prekursor nurtu rekonstrukcji folkloru, inspirujący od ponad 25 lat szerokie środowisko entuzjastów muzyki tradycyjnej w Polsce. Wystąpi w piątek, 24 czerwca, gdy wypada wieczór sobótkowy – kupalski. Tańce, korowody i obrzędy związane z Nocą Świętojańską zaprezentują doświadczone śpiewaczki z zespołu Drewo, z grup Dziczka, Babskij Kozaczok i Krajka. Z polskim repertuarem sobótkowym dołączy do nich Maria Siwiec z Gałek k. Rusinowa (Radomskie). Drugi koncert związany z Ukrainą, a zarazem ostatni koncert festiwalu, pt. „Pieśni wojny – pieśni zwycięstwa” odbędzie się w niedzielę 26 czerwca. Wystąpią śpiewacy z Podkarpacia – C.K. Kapela, polsko-ukraiński zespół More i słynni bandurzyści z zespołu Chorea Kozacka.
Od czwartku do niedzieli będą trwały warsztaty śpiewu, m.in.: wielogłosu ukraińskiego, pieśni znad Niemna, z Mazowsza, z Podlasia. Będzie także nauka gry na skrzypcach, na bębenkach oraz dużo nauki tańca.
Ważnym i barwnym elementem festiwalu jest Targowisko Instrumentów (sobota 25 czerwca) z prezentacjami, spotkaniami, warsztatami prowadzonymi przez twórców instrumentów. A podczas Nocy Tańca zagra ponad 25 najlepszych kapel – wiejskich i miejskich z różnych regionów Polski i z zagranicy – Tęgie Chłopy, Orkiestra Taneczna Bonanza, Janusz Prusinowski Kompania, kapela Serhija Ochrymczuka i wiele innych.
Szczegółowe informacje na festivalmazurki.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.