Na Jasną Górę dotarła 36. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej
14 sierpnia 2017 | 15:02 | eb | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Na Jasną Górę dotarło dziś ponad 1,3 tys. uczestników 36. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej. W ciągu 9 dni pod hasłem „Żywe Diamenty Maryi” (w nawiązaniu do 100. rocznicy objawień fatimskich) przeszli około 270 km. Do pielgrzymów kilkakrotnie dołączali biskupi Piotr Libera i Mirosław Milewski, który na zakończenie również koncelebrował Mszę św. przed obrazem Czarnej Madonny.
Pątnicy z diecezji płockiej wędrowali w 11 grupach, oznaczonych kolorami. W większości byli to uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studenci. Najbardziej liczna była 180-osobowa grupa biało-czerwona z Płocka. Pieszym towarzyszyły około 3 tys. pielgrzymów duchowych oraz pielgrzymi rowerowi z parafii Dobrzyń n. Drwęcą. Warunki pogodowe podczas wędrówki były zmienne, zdarzył się m.in. dzień wędrówki w czasie ulewnej burzy.
W czasie pielgrzymki wierni modlili się wspólnie w 100. rocznicę objawień fatimskich, 300. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, w Roku św. Brata Alberta (towarzyszyły im relikwie świętego), a także w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Tej intencji poświęcono ostatni Apel Jasnogórski, podczas którego program powołaniowy przedstawił klerycki zespół Fratres z płockiego seminarium.
Poza tym uczczono kapłańskie jubileusze księży uczestniczących w pielgrzymce: srebrne jubileusze ks. Janusz Nawrockiego i ks. Lecha Piórkowskiego oraz złoty jubileusz ks. Ryszarda Pajdy, proboszcza parafii Góra św. Małgorzaty, przez teren której przechodzi pielgrzymka. W kościele tej parafii swoją Mszę św. prymicyjną odprawili także księża neoprezbiterzy, którzy w czerwcu przyjęli sakrament kapłaństwa.
Pielgrzymom z diecezji płockiej kilkakrotnie towarzyszył biskup płocki Piotr Libera: szedł z nimi w pierwszym dniu pielgrzymki oraz częściowo do miejscowości Wielka Wieś, przewodniczył Apelom Jasnogórskim w Wielkiej Wsi i Kaszewicach.
Natomiast w przedostatnim dniu pielgrzymki w Wierzchowisku Apelowi Jasnogórskiemu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. Wprowadził on także pielgrzymkę 14 sierpnia na Jasną Górę i uczestniczył w koncelebrze Eucharystii przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, na jej zakończenie.
Nowością było w tym roku powołanie tzw. grupy pokutnej: „Była to odrębna grupa, z udziałem 300 osób, która szła w pielgrzymkowy piątek, na końcu pielgrzymki. Jej uczestnicy składali się z chętnych z wszystkich grup, szli w milczeniu i skupieniu, mieli możliwość refleksji pokutnej. Utworzenie tej grupy było odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy do czynienia pokuty” – mówi ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik pielgrzymki, który szedł na Jasną Górę po raz dwudziesty.
W czasie pielgrzymki 120. pątników podjęło się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, 120. przyjęło szkaplerz maryjny, a 70. podpisało Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, czyli zobowiązanie do abstynencji. W czasie pielgrzymki odbył się też koncert muzyczny w wykonaniu Marcina Stycznia – wykonawcy poezji Karola Wojtyły.
Głównym przewodnikiem 36. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę był ks. Jacek Prusiński, wikariusz parafii Świętego Krzyża w Płocku.
Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.