Na Jasną Górę dotarła 41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej
14 sierpnia 2022 | 13:41 | eg | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Na Jasną Górę dotarli pielgrzymi idący w 41. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej. W ciągu niemal dziewięciu dni pątnicy modlili się o powrót wiernych na Eucharystię, o pokój w Ukrainie, a także w intencji śp. ks. Grzegorza Radziszewskiego SDB, który zginął w wypadku autokaru w Chorwacji, a w minionych latach prowadził grupę salezjańską w płockiej pielgrzymce.
Pątnicy wyruszyli w Płocka 6 sierpnia, po Mszy św. w bazylice katedralnej, sprawowanej przez bp. Mirosława Milewskiego, a dotarli do celu 14 sierpnia. W tym roku powrócono do tradycyjnego pielgrzymowania, po dwóch latach przerwy, kiedy to pielgrzymka miała charakter sztafety. Pątnicy szli pod hasłem „Powróćmy na Eucharystię”.
– Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę modlili się w intencjach osobistych, ale też w duchu hasła naszej pielgrzymki – o większe rozmiłowanie wiernych w Eucharystii. Widzimy przecież, że po pandemii wiele osób Ją porzuciło. Każdego dnia pielgrzymki odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu, niekiedy nawet dwukrotnie w ciągu dnia. W adoracji uczestniczyło wielu pielgrzymów, w kolejnych latach na pewno będziemy to kontynuować – zapowiedział ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik płockiej pielgrzymki, ojciec duchowny w Szkołach Katolickich w Płocku, który przewodził pielgrzymce po raz dziesiąty.
Ważną intencją był też pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie. Niestety, w wypadku w Chorwacji zginął ks. Grzegorz Radziszewski SDB, salezjanin, który w minionych latach prowadził grupę pomarańczową w naszej pielgrzymce. Modlono się więc także o życie wieczne dla niego.
W pielgrzymce płockiej pieszo szło ponad 700 osób (najwięcej w płockiej grupie biało-czerwonej i ciechanowskiej białej), poza tym część osób towarzyszyło pielgrzymce w wybrane dni (na przykład w weekend). Duchowo pątnikom towarzyszyło ponad 2 tysiące pielgrzymów duchowych. Chętni mogli przyjąć szkaplerz Matki Bożej z Góry Karmel, podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czy rozpocząć Krucjatę Wyzwolenia Człowieka (średnio po 70 osób skorzystało z tych duchowych propozycji).
Pątnikom kilkakrotnie towarzyszyli biskupi z Płocka: Piotr Libera i Mirosław Milewski, pielgrzymując z nimi pieszo, odprawiając Msze św. czy uczestnicząc w wieczornych apelach. Bp Piotr Libera wszedł z pielgrzymami na Jasną Górę i koncelebrował Mszę św. z ich udziałem. Podarował też pielgrzymce kielich mszalny. Natomiast jeden z księży proboszczów, związanych z pielgrzymką, podarował jej monstrancję.
Podczas Apelu Patriotycznego wystąpiła znana solistka Magda Steczkowska. Wspólnie z pątnikami zaśpiewała dobrze znane szlagiery, na przykład „O mój rozmarynie” czy „Serce w plecaku”. Koncert został przyjęty entuzjastycznie.
Zdaniem ks. Jacka Prusińskiego dało się odczuć, że wierni chcieli powrotu do codziennego pielgrzymowania. W pielgrzymce szło wielu księży. Wszystko odbyło się przy dobrej pogodzie, bezpiecznie, wniosło w życie pątników wiele radości: – Atmosfera była raczej kameralna, ale wspaniała – uważa główny przewodnik.
W sierpniu na Jasną Górę dojechało także kilka pielgrzymek rowerowych z różnych miejsc w diecezji m.in. cykliści z Parafialnego-Uczniowskiego Klubu Sportowego „Viktoria” przy parafii św. Józefa w Płocku, wierni z parafii Dobrzyń nad Drwęcą, św. Wojciecha w Przasnyszu, Popowa Kościelnego, Ciechanowa i Sochocina.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.