Na Jasną Górę dotarli poznańscy pielgrzymi
16 lipca 2022 | 11:35 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Także goście z Ukrainy biorą udział w pielgrzymkach pieszych. – Przyniosłem w sercu modlitwę za mój kraj i za Rosję – powiedział diakon Aleksander z diecezji kamieniecko-podolskiej, który przyszedł na Jasną Górę w 88. Pieszej Pielgrzymce Poznańskiej. Ze stolicy Wielkopolski przybyło ponad 800 pątników, którzy pielgrzymowali pod hasłem „Oto stało się nowe”. Pątnicy z archidiecezji poznańskiej tradycyjnie pozostaną do soboty, na odpust Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
Najmłodszym pątnikiem był 7-miesięczny Edzio, a najstarszą 86-letnia s. Grażyna elżbietanka.
Pielgrzymkowe grupy zamiast numeracji miały odniesienia do swojego charakteru. Była więc wśród nich-pokutna, wielbienia, wyciszenia czy biblijna. Najliczniejszą była grupa młodzieżowa, w której dotarły 152 osoby. Grupa ekstremalna pokonała najdłuższą, bo 330-kilometrową trasę. Osoby, którym szczególnie bliski jest obraz Jezusa Miłosiernego i „Dzienniczek” św. s. Faustyny Kowalskiej mogli wybrać grupę miłosierdzia.
Diakon Aleksander z diecezji kamieniecko-podolskiej w Ukrainie przyszedł w grupie biblijnej. Jak przyznał, bardzo ucieszyła go możliwość pieszego pielgrzymowania do Częstochowy, bo przed wojną również przychodził do Matki Bożej Latyczowskiej Królowej Podola i Wołynia. – Przyniosłem w sercu modlitwę za Ukrainę, Rosję i cały świat, by łaska Chrystusa dotknęła każdego serca, bo wtedy będzie przemiana, nastąpi pokój, którego tak wszyscy oczekujemy – powiedział diakon z Ukrainy.
W pielgrzymce szli także pątnicy z Niemiec i Norwegii.
Hania i Patryk na Jasną Górę dotarli w trzecią rocznicę zaręczyn, które odbyły się w finałowym dniu pielgrzymki, a od roku są małżeństwem. – Młodzi, którzy szukają Boga, mogą Go spotkać na pielgrzymce – zapewniali. Przyszli w grupie ekstremalnej, która wędrowała 13 dni, o 3 dni dłużej niż pozostałe.
W punktach medycznych odnotowano większą liczbę osób z dolegliwościami mięśni i stawów, problemami z ciśnieniem. Jak zauważył główny przewodnik ks. Jan Markowski, może to być związane z brakiem ruchu w okresie pandemii.
– Organizacyjnie udało nam się pokonać pandemię – zapewnił z kolei Michał Łodrobny z nadzoru ruchu pielgrzymki, który na Jasną Górę wyruszył po raz 18. Na pielgrzymce poznał też żonę. Jak podkreślił ludzie przyjmowali w tym roku pątników z wielką otwartością, nie było problemów z organizacją noclegów, ani żadnych dolegliwości zdrowotnych, które wskazywałyby na podejrzenie covida.
Pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej tradycyjnie pozostaną do jutra, na odpust Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Msza św. sprawowana będzie na jasnogórskim szczycie o godz. 11.00, a przewodniczyć jej będzie ks. Jan Markowski, główny przewodnik pielgrzymki poznańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.