Na Jasną Górę przybyła 20. Pielgrzymka Rodzin Katyńskich
11 kwietnia 2010 | 14:28 | it Ⓒ Ⓟ
W szczególnej atmosferze upłynęła na Jasnej Górze 20. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Katyńskich. Modlitwa była błaganiem o ocalenie pamięci o ofiarach zbrodniczego systemu, przerwanie wciąż trwającej zmowy milczenia państw świata o ludobójstwie i zbrodni wojennej.
Rozpoczynając Eucharystię o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry podkreślił, że przychodzimy do Matki Miłosierdzia, aby uczcić pamięć bohaterów narodowych i „chylimy czoła przed tymi, którym Ojczyzna winna jest szacunek, elitę polskiej kultury i nauki, oficerów i podoficerów wojska i policji, księży kapelanów”. O. Podprzeor powiedział, że „ich los stanowi dla nas przestrogę, byśmy nie zapomnieli jaką cenę płacili nasi przodkowie, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce”.
„Musimy wiedzieć i pamiętać o tamtych wydarzeniach i przekazywać pamięć kolejnym pokoleniom”, apelował zakonnik.
Paulin zauważył, że niezrozumiała jest dla Polski wciąż trwająca zmowa milczenia państw świata o tej potrójnej zbrodni: ludobójstwa, zbrodni wojennej i zbrodni przeciwko ludzkości.
O. Mieczysław Polak podkreślił, że Katyń kojarzyć się nam będzie od wczoraj także z tragedią, w której najwyższą cenę, cenę życia złożył polski Prezydent i towarzyszące mu osoby.
Ks. prał. Franciszek Dylus, kapelan Rodziny Katyńskiej w Częstochowie podkreślił w homilii, że stojąc dziś pod krzyżem Polska musi odczytać, że rany pomordowanych 70 lat temu i tych, którzy zginęli wczoraj, są ranami chwalebnymi, bo są ceną zapłaconą za wierność w myśl credo: Bóg, honor i Ojczyzna. Kaznodzieja apelował o właściwe odczytanie pozostawionego przez nich przysłania: „kierunek ku prawdzie, ku obudzeniu sumienia, ku wierności wartościom. Nie zabijaj wcale nie jest oczywiste dla wielu możnych tego świata”. „To ich ofiara wciąż jeszcze w błogosławiony sposób ciąży, by obnażać do końca zbrodniczość tamtego bezbożnego systemu i pomaga wciąż jeszcze wyzwolić się pewnym kręgom narodów spod presji zakłamania, niewrażliwości sumienia, rozmywania prawdy i historycznej arogancji” – powiedział kapelan.
Ks. Dylus podkreślił, że gromadzimy się dziś na Jasnej Górze, by usiłować zrozumieć bolesne znaki czasu i „stać się wielką modlitwą”. „Dziś dzieląc ból, żałobę i smutek z całą Polską, a zwłaszcza z najbliższymi tych, którzy zginęli w katastrofie, z ciężkim sercem w kolejnej Pielgrzymce Rodzin Katyńskich przychodzimy do Ciebie, Matko Zbawiciela i Królowo Polski. Spoglądamy z bólem na Twoją Cudowną Ikonę o twarzy znaczonej bliznami, aby przy Tobie, Stolico Mądrości umieć przyjąć i właściwie odczytać ów bolesny znak, zarówno ran sprzed 70. laty, jak i tej rany z minionego dnia” – mówił.
„Nie dojechali na spotkanie z grobami, z mogiłami tych, co polegli, zostali zamordowani w Katyniu, ale w Chrystusie Zmartwychwstałym mamy nadzieję, że spotkali się z nimi w innym wymiarze świata, tam po drugiej stronie życia, gdzie teraz sięgają tylko oczy wiary i sięgają moce ducha” – podsumował kaznodzieja.
Mszę św. koncelebrowało kilkunastu kapłanów. Za spokój duszy Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki modlił się o. Izydor Matuszewski, Generał Zakonu Paulinów.
W dorocznym spotkaniu udział wzięli potomkowie pomordowanych na nieludzkiej ziemi, parlamentarzyści, harcerze i licznie przybyli pielgrzymi.
„Jest to wieki dla nas ból i jedynie ukoić go może ta ufność wszczepiona przez ks. prał. Peszkowskiego, który zawsze nas tu przyprowadzał do stóp Matki Bożej Jasnogórskiej, ażeby ulżyć sobie przez to modlitewne spotkanie” – powiedział Tadeusz Patecki, członek Federacji Rodzin Katyńskich.
Ewa Bojanowska, przedstawicielka Rodziny Katyńskiej w Katowicach, wyraziła przekonanie, że tragedia pod Smoleńskiem jeszcze bardziej zwróci uwagę na sprawę katyńską. „Ta tragedia jakby jeszcze bardziej zwróciła oczy świata na sprawę katyńską, która była tyle lat przemilczana, z różnych powodów, także politycznych. W dalszym ciągu brakuje jeszcze wielu list pomordowanych i mamy nadzieję, że te podwójne tragedie może otworzą archiwa” – powiedziała reprezentantka „dzieci katyńskich”.
Dzisiejszej Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej miał przewodniczyć ks. kan. Andrzej Kwaśnik, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, ale on także zginął wczoraj w katastrofie lotniczej.
Pielgrzymki Rodzin Katyńskich na Jasną Górę zainicjował śp. ks. prał. Zdzisław Peszkowski, cudownie ocalony więzień Kozielska, kapelan Rodzin Katyńskich.
Na Jasnej Górze na Sali Rycerskiej wyłożona została księga kondolencyjna, do której można się wpisać przez cały czas trwania żałoby narodowej. Na specjalnych planszach wywieszone zostały listy osób, które zginęły w katastrofie.
Pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej oraz sobotniej katastrofy lotniczej częstochowianie będą mogli także uczcić uczestnicząc we wtorkowych uroczystościach z okazji zakończenia projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”. O godz. 9.30 rozpocznie się Msza św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Potem na trójkącie ziemi za Wartą, między elektrownią a Galerią Jurajską, bezpośrednio przy trasie DK-1, nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej z 70 imiennymi tabliczkami, upamiętniającymi ofiary zbrodni katyńskiej oraz tragicznie zmarłych Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, Honorowego Obywatela Częstochowy. Każdemu zmarłemu zostanie poświęcony jeden dąb katyński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.