Na Jasnej Górze rozpoczął się IMPULS
06 listopada 2021 | 09:26 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Elitaryzm, pokładanie nadziei w tym świecie i zaczynanie wszystkiego od nowa, to pułapki zagrażające nam dziś szczególnie – powiedział w kazaniu ks. Piotr Mazurkiewicz, profesor nauk społecznych. Mszą św. celebrowaną przez bp. Adriana Galbasa, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich w piątek rozpoczęło się na Jasnej Górze trzydniowe Forum Świeckich w Kościele IMPULS.
Ks. Mazurkiewicz poddając pytanie dlaczego Kościół nie może być obojętny katolikom, podkreślił, że możliwa jest tylko jedna odpowiedź, „bo miłując Chrystusa, miłujemy to, co On, a Chrystus oddał życie za Kościół, by go oczyścić i uświęcić, i pragnie mieć Kościół święty i nieskalany”.
Kaznodzieja zwrócił uwagę na trzy pułapki szczególnie zagrażające dziś katolikom: elitaryzm, horyzontalizm i pokusa „zaczynania wszystkiego od nowa”.
Odnosząc się do kwestii elitaryzmu zauważył, że także w Kościele nie jest obca pokusa rządu ekspertów przyjmowana w świecie. – Takie myślenie przenoszone do Kościoła rodzi podziały na lepszych, gorszych, pierwszej czy drugiej kategorii katolików, grupy oświeconych czy katolików ludowych, nieukształtowanych duchowo i moralnie. To jest całkowicie sprzeczne z myśleniem Chrystusa – podkreślał. Wyjaśniał, że „w Kościele nie ma lepszych czy gorszych, bo wszyscy otrzymaliśmy ten sam chrzest”.
Zdaniem kaznodziei kolejną pułapką jest horyzontalizm, czyli pokładanie nadziei w tym świecie, gdy tymczasem dla chrześcijanina nadzieja jest „nad” a nie „przed”. – Przechodzimy poprzez ten świat, ale nie po to, by go poprawiać, ale po to, by być przyjętym przez Chrystusa w innym świecie. To nie znaczy, że nie należy zajmować się sprawami tego świata, angażować się w nie, ale nie należy wiązać z nim nadmiernych nadziei – mówił ks. Mazurkiewicz.
Duchowny zwrócił też uwagę na pokusę „zaczynania wszystkiego od nowa”, tak jakby wszystko co było do tej pory, było złe.
W rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews bp Adrian Galbas powiedział, że świeccy są wezwani, by ponosić także odpowiedzialność za Kościół, przede wszystkim poprzez włączenie się w jego misję, czyli w głoszenie Chrystusa. Podkreślił, że rola świeckich nie może się ograniczyć do tego, „by byli oni przedmiotem, bo są podmiotem w Kościele, a ta podmiotowość zakłada ich aktywność.
– Korzystają z wszelkich darów, charyzmatów Ducha Świętego, które otrzymali na chrzcie św. i w sakramencie bierzmowania, a które są dla wszystkich darem, ale też i zadaniem – zaznaczył przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich.
Jak wyjaśniał Forum ma za zadanie w pierwszym rzędzie pokazać to, co się dzieje w Kościele, przez pryzmat działań świeckich, ich zaangażowania na różnych polach np. w katechizacji czy towarzyszeniu osobom o skłonnościach homoseksualnych. Ma być też spojrzeniem na Kościół w kontekście społeczno – politycznym np. podnoszonych w ostatnim czasie kwestii ekologii.
– Pomysł Forum na Jasnej Górze zrodził się z ubiegłorocznych „Rekolekcji dla wszystkich”, które też odbyły się tutaj. I wtedy powstała inicjatywa, by co roku Rada ds. Świeckich organizowała tu różne wydarzenia – zauważył bp Galbas.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.