Na Jasnej Górze spotkali się przewodnicy Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej
14 czerwca 2024 | 16:40 | mir, BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Już za 52 wyruszy 313. Warszawska Pielgrzymka Piesza (WPP). Trwają intensywne przygotowania do tej prowadzonej przez paulinów jednej z najstarszych i obecnie jednej z najliczniejszych grup podążających w sierpniu na Jasną Górę. W Sanktuarium odbyło się spotkanie przewodników. Dziękują oni za niezmienną polską gościnność, dzięki której mogli przygotować bazę postojową i noclegową, za wielkie zaangażowanie świeckich w przygotowania.
– W zasadzie wszystko jest już dopięte, i kwestie duszpasterskie, i organizacyjne 313. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej – poinformował jej kierownik o. Krzysztof Wendlik. Także paulini i inni kapłani prowadzący grupy do Częstochowy w ramach pielgrzymki deklarują gotowość do wyruszenia w drogę.
Program duchowy tegorocznej pielgrzymki zogniskowany jest wokół prośby Jezusa do Ojca z Modlitwy Arcykapłańskiej: „Uświęć ich w Prawdzie”. Jak zaznacza o. Wendlik, temat prawdy jest niezwykle ważny we współczesnym świecie.
– Żyjemy w świecie podzielonym nie tylko przez różne ideologie, ale i to, co pochodzi od nich, a więc postawy – ocenia paulin i zauważa, że to z jednej strony „nic nowego”, ale z drugiej mamy do czynienia z niezwykłą do tej pory skalą globalizacji, ale i atomizacji współczesnego człowieka i związanego z tym skrajnego indywidualizmu, a za przejaw wolności uważana jest możliwość głoszenia własnej prawdy. – Trzeba pokazać, i to jest zadanie m.in. uczniów Chrystusa, Kto jest Prawdą, gdzie chrześcijanin, człowiek współczesny ma oprzeć swoje życie, żeby był błogosławiony, a więc szczęśliwy – mówi zakonnik.
Warszawską Pielgrzymkę Pieszą tworzy 21 grup, którym patronują błogosławieni i święci Kościoła. Każdy z przewodników dokonuje samodzielnych przygotowań m.in. objazdów tras uzgodnienia miejsc postojowych i noclegowych.
Kapucyn, o. Grzegorz Filipiuk, przewodnik „piętnastki brązowej”, której patronuje św. Franciszek z Asyżu, podkreśla, że gościnność przyjmujących pielgrzymów jest niezmienna. – Czujemy się oczekiwani, są i tacy, którzy lata liczą pielgrzymkami. Miejsca są przygotowywane z troską, gospodarze np. koszą trawę, gdzie mają stanąć pielgrzymie namioty – podkreśla zakonnik.
Poszczególne grupy prowadza nie tylko paulini, ale też franciszkanie, marianie czy misjonarze św. Rodziny. – Ta pielgrzymka to wielkie dziedzictwo nie tylko Zakonu Paulinów, ale Kościoła w Polsce – mówi marianin, ks. Mateusz Cielecki.
Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła w tym roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.