Na Jasnej Górze trwa sesja misjologiczna połączona z nocnym czuwaniem
27 listopada 2021 | 18:47 | BP Jasna Góra, mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
O rozbudzanie w ochrzczonych odpowiedzialności za powszechną misję Kościoła, pokój w regionach ogarniętych konfliktami oraz za prześladowanych chrześcijan zanoszą modlitwę przedstawiciele środowisk misyjnych. Trwa sesja misjologiczna połączona z nocnym czuwaniem Papieskiej Unii Misyjnej, która w tym roku obchodzi 105 lat istnienia.
Misyjne spotkanie odbywa się pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Uczestniczą w nim przedstawiciele różnych środowisk zaangażowanych w sprawy ewangelizacji świata. – To wymiana doświadczeń i integracja, pogłębienie tematyki duszpasterskiej pracy formacyjnej na dany rok, jednak najważniejsza jest modlitwa za dzieło misyjne Kościoła – podkreślił ks. Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
Biskup senior diecezji radomskiej Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie misyjnego zjazdu, zachęcał w homilii, by budować Chrystusowy Kościół we własnych sercach, środowisku i aż po krańce świata. Podkreślił, że świadek Chrystusa to ten, który jest zatroskany, aby Zbawiciel miał nowych uczniów.
– Na Jasną Górę przychodzimy dziś z modlitwą o pokój – zaznaczył ks. Maciej Będziński. – Misjonarze są tymi, którzy niosą pokój, bo Ewangelia jest Ewangelią pokoju. Przychodzimy na Jasną Górę, by modlić się o pokój naszych serc, ale i o pokój w tych rejonach, gdzie z powodu Ewangelii, z powodu Imienia Jezus, prześladowani są chrześcijanie, a pośród nich pracujący z nimi misjonarze.
Misyjne spotkanie na Jasnej Górze to także czas duchowego przygotowywania do roku 2022. Wówczas to przypadnie 400-lecie powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecie powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz setna rocznica podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci do rangi dzieł papieskich. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej wśród wiernych Kościoła katolickiego: dorosłych, młodzieży, dzieci oraz duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego.
– Te jubileusze mają nam przypomnieć, że historia jest historią mobilizującą. To co, nasi przodkowie stworzyli przez wieki działania Kościoła misyjnego, my musimy to podjąć; w nowy sposób, nowymi metodami, ale w tym samym duchu – służby, zawierzenia Bogu i tego pierwszego posłania: „Idźcie i głoście Ewangelię” – podkreśla dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
W maju 2022r. odbędzie się beatyfikacja założycielki Papieskiego Dzieło Rozkrzewiania Wiary Pauliny Jaricot, która też zainicjowała duchową formę wspierania Dzieła – modlitwą różańcową. W ten sposób powstał Żywy Różaniec. Do tej modlitwy zachęcane są szczególnie osoby starsze i chore, które w ten sposób mogą realizować swoje misyjne powołanie.
Obecnie w 99 krajach posługuje 1883 misjonarek i misjonarzy z Polski. W gronie tym są księża fidei donum, czyli diecezjalni, osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.
5 miliardów ludzi na świecie nie jest jeszcze ochrzczonych lub nie zna Chrystusa.
Siostra Monika Juszka, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci przypomniała, że w istotę Kościoła wpisana jest misyjność. – Albo odczujemy to, że jesteśmy misjonarzami, przypomnimy sobie, że na mocy chrztu świętego jesteśmy misjonarzami, albo trudno będzie szerzyć Ewangelię, która wciąż jeszcze nie dotarła do wielu krańców świata. I nawet nigdzie nie wyjeżdżając, możemy, powinniśmy, wręcz musimy być – jak mówi papież Franciszek uczniami-misjonarzami, świadkami Jezusa Chrystusa”.
W ramach sesji misjologicznej zaplanowano konferencje i świadectwa. Wykład pt. „Chrystus gwarantem pokoju” wygłosi ks. prof. dr hab. Marek Tatar z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w temat duchowości bł. o. Pawła Manny wprowadzi s. dr Monika Juszka RMI. Świadectwem pracy misyjnej na terenach ogarniętych konfliktami podzieli się br. Jacek Pomykacz ze Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego.
Czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o 21.00, po nim odbędzie się modlitwa różańcowa. Do Papieskiej Unii Misyjnej zostaną przyjęci nowi członkowie. Czuwanie modlitewne zakończy Msza św. o północy pod przewodnictwem ks. bp. Szymona Stułkowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.
Organizatorem misyjnego spotkania na Jasnej Górze jest Krajowy Sekretariat Papieskiej Unii Misyjnej, patronuje mu św. Franciszek Ksawery, którego wspomnienie liturgiczne przypada 3 grudnia.
Unia Misyjna powstała 104 lat temu we Włoszech. W Polsce zatwierdzona została przez Konferencję Episkopatu w Częstochowie w 1924 r.
Celem Papieskiej Unii Misyjne jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.