Na klatce schodowej i w kinie: 3. Przegląd Filmów Wartościowych
24 listopada 2011 | 17:51 | gp Ⓒ Ⓟ
W kinie „Świt” na warszawskim Bródnie rozpocznie się 25 listopada trzecia edycja Przeglądu Filmów Wartościowych. W programie projekcje takich mistrzów kina jak Buster Keaton, Andriej Tarkowski czy Louis Bunuel. Impreza potrwa do 27 listopada.
3. Przegląd Filmów Wartościowych stanowi część projektu „Bródno kocha kino” realizowanego przez kino „Świt”, przy współudziale Instytutu Wiedzy o Kulturze UKSW. Celem imprezy jest edukacja filmowa młodzieży oraz promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze.
Ewenementem tegorocznego przeglądu będą projekcje filmów na klatce schodowej bloku przy ul. Krasnobrodzkiej 13, zaadaptowanej do tego celu przez słynnego artystę Pawła Althamera. W ramach projektu Niezależne „Kino Klatka”, kierowanego przez Michała Mioduszewskiego, widzowie będą mogli zobaczyć wartościowe filmy rosyjskie.
Wydarzeniem przeglądu będzie pokaz nieśmiertelnego filmu „Generał” Bustera Keatona, połączony z premierowym wykonaniem nowej muzyki do tego obrazu, autorstwa warszawskiego multi-instrumentalisty Marcina Pukaluka.
Patronem w poszukiwaniach wartościowych filmów jest dla organizatorów przeglądu Andriej Tarkowski, który z bezkompromisowego poszukiwania pełnej prawdy o człowieku i jego dążeniu do Boga uczynił swój znak rozpoznawczy. Wedle rosyjskiego mistrza kina film ma „przygotować nasze dusze do percepcji i recepcji dobra”. Temu wielkiemu wyzwaniu sprostał Tarkowski w swym arcydziele „Stalker”, który zostanie zaprezentowany w kinie „Świt”.
Innym wielkim twórcą obecnym na „Przeglądzie” będzie Louis Bunuel, mistrz surrealizmu. W filmie „Szymon Słupnik” sportretował on postać wielkiego chrześcijańskiego ascety, który postanowił poświęcić się Bogu przez spędzenie reszty życia na wysokim słupie, w zawieszeniu między niebem i ziemią.
Prawdziwym filmowym traktatem o naturze ludzkiej i wartościach, które kierują życiem człowieka można nazwać arcydzieło Akiry Kurosawy „Rashomon”. Dziejąca się w średniowiecznych realiach historia opowiada o próbach dotarcia do prawdy o tajemniczej śmierci samuraja.
Polskich reżyserów reprezentował będzie filmem „Matka Joanna od Aniołów” Jerzy Kawalerowicz. W jednym z najgłośniejszych swoich dzieł ukazuje on opętaną przez diabła przeoryszę, która wchodzi w skomplikowane relacje uczuciowe z księdzem egzorcystą.
Dopełnieniem dzieł filmowych eksplorujących tematykę religijną, duchową i moralną będą dwa filmy współczesne. Pierwszy to błyskotliwa komedia Wody Allena „O północy w Paryżu”, która stanowi kwintesencję „allenowskiego” stylu. Filmem, który z kolei pokaże, jak wielką wartość ma tradycja i związany z nią styl życia, który bardzo łatwo w przypadku konfliktu z nowoczesnością może ulec załamaniu pokaże nam urzekająca ”Uraga. Ziemia miłości” Nikity Michałkowa.
Widzom zostanie także zaprezentowany najnowszy film Jerzego Hoffmana „Bitwa warszawska”, który niedawno wszedł na ekrany
W czasie przeglądu dojdzie do debaty kulturoznawców, która poświęcona będzie wzajemnym relacjom teologii i kultury, ze szczególnym uwzględnieniem filmu. Debata połączona będzie z promocją najnowszej książki Instytutu Wiedzy o Kulturze UKSW „Kultura wizualna – teologia wizualna”. Praca ta jest owocem studiów nad fenomenami współczesnej kultury obrazu, prowadzonych przez naukowców z Instytutu Wiedzy o Kulturze UKSW oraz zaproszonych do współpracy wielu wybitnych uczonych z całej Polski zajmujących się tematyką wizualności.
Więcej szczegółów na : http://www.przeswitfilm.pl/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.