Na murach aresztu odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Franciszka Blachnickiego
27 września 2023 | 13:31 | mk, asp | Katowice Ⓒ Ⓟ
Tablica upamiętniająca księdza Franciszka Blachnickiego została odsłonięta w Katowicach. Okolicznościowa tablica zawisła na murach Aresztu Śledczego przy ul. Mikołowskiej, gdzie w jednej z cel Sługa Boży oczekiwał na wykonanie kary śmierci i gdzie ˗ jak wspominał w swoich pamiętnikach ˗ przeżył nawrócenie. W uroczystości wziął udział bp Adam Wodarczyk.
Ksiądz Franciszek Blachnicki doczekał się swojej tablicy na zewnętrznej ścianie muru Aresztu Śledczego w Katowicach przy ul. Mikołowskiej. To właśnie tam Sługa Boży przeżył swoje nawrócenie ˗ w trakcie oczekiwania na egzekucję. Wyroku śmierci jednak nie wykonano, a późniejszy założyciel Ruchu Światło-Życie służył Kościołowi do 1987 roku.
Postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, biskup Adam Wodarczyk zwraca uwagę na dobrą lokalizację upamiętnienia założyciela Ruchu Światło-Życie. ˗ Usytuowanie tablicy, a znajduje się ona na zewnętrznych murach, na pewno będzie uświadamiać przygodnym przechodniom, że tutaj też działy się nie tylko różne dramatyczne historie w czasie II wojny światowej, ale też, że tacy niesamowici ludzie, zarówno w czasie wojny, jak i po wojnie, tutaj odbywali kary więzienia czy oczekiwali na wykonanie wyroku śmierci ˗ wyjaśniał.
Obecny przy odsłonięciu tablicy dyrektor generalny Służby Więziennej – generał Jacek Kitliński wskazywał, że postać księdza Blachnickiego może być inspiracją również dla obecnie osadzonych. ˗ My w to wierzymy, jako służba więzienna, że my przez swoją pracę i poprzez przykład takich wielkich postaci spowodujemy to, że ci ludzie wyjdą lepsi, nie będą dokonywali przestępstw. To jest taka nadzieja dla każdego, że nawet w najbardziej trudnej sytuacji życiowej, może się znaleźć iskierka do zmiany życia i powrótu do społeczeństwa ˗ zauważał gen. Kitliński.
W odsłonięciu tablicy wziął udział także wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik. Przypomnijmy, że trwa proces beatyfikacyjny księdza Franciszka Blachnickiego. Dodatkowo, w marcu tego roku Instytutu Pamięci Narodowej ogłosił, że według ustaleń śledczych ksiądz Blachnicki został zamordowany poprzez otrucie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.