Drukuj Powrót do artykułu

Na początek Wielkiego Postu święta Sabina

14 lutego 2018 | 12:39 | Rzym / mip Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. YouTube

Bazylika św. Sabiny na Awentynie to jeden z najważniejszych kościołów dominikańskich. Tutaj mieści się bowiem zarząd generalny Zakonu Kaznodziejskiego. Ze znajdującego się na jednym z siedmiu wzgórz Rzymu kościoła młodej męczennicy – patronki Rzymu – przez stulecia wyruszała wielkopostna wędrówka szlakiem kościołów stacyjnych. Również dziś kościół św. Sabiny jest miejscem papieskiej celebry, podczas której głowy wiernych posypuje się popiołem.

Święta Sabina była nawróconą na chrześcijaństwo zamożną i darzoną szacunkiem wdową po rzymskim patrycjuszu Walentym. Poniosła męczeństwo ok. 126 r., po tym, jak schwytana nocą w rzymskich katakumbach nie wyrzekła się wiary w Chrystusa.

Po śmierci kult świętej szybko zaczął się rozwijać, a w miejscu, gdzie znajdował się jej dom, w V w. wybudowano świątynię. Do dziś dostrzec można tu dostrzec pozostałości domu męczennicy.

Rzym bazylika św. Sabiny Bob Flickr

Fot. Bob / Flickr.com

W 1219 r. bazylika przekazana została św. Dominikowi. Do dziś mieści się tu główna siedziba założonego przez niego Zakonu Kaznodziejskiego. Zamieszkiwali tutaj m.in. św. Tomasz z Akwinu, św. Pius V i ojciec polskich dominikanów św. Jacek Odrowąż.

Bazylika św. Sabiny jest jedną z najważniejszych świątyń wczesnochrześcijańskich Rzymu, gdzie przez chrzest włączano katechumenów do wspólnoty Kościoła. W 1288 r. odbyło się tutaj, z powodu panującej w Rzymie epidemii, konklawe, na którym papieżem Mikołajem IV ogłoszono kard. Giorolama Masciego.

Z oryginalnego, starożytnego wystroju świątyni obecnie oglądać można wyłącznie kolumny, najprawdopodobniej zabrane z pobliskiej pogańskiej świątyni Diany oraz pięknie zdobione drzwi z drzewa cedrowego, przedstawiające sceny biblijne. Oryginalne jest również zdobione motywami geometrycznymi sklepienie nawy i mozaika umieszczona nad głównymi drzwiami kościoła.

Co roku w środę popielcową liturgię inaugurującą Wielki Post celebruje Ojciec Święty.

***

Dziś liturgie stacyjne odprawiane są:

Warszawa: Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie, ul. Prymasa Hlonda 1
Kraków: bazylika św. Stanisława i św. Wacława, ul. Wawel 3
Poznań: bazylika św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Ostrów Tumski 17
Lublin: kościół Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka, Al. Kraśnicka 76
Łódź: kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, Łąkowa 27

***

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:

Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 lutego 2018 15:10

Stacje Wielkiego Postu - pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.