Na Powązkach rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe G. Holoubka
12 marca 2008 | 14:41 | awo// af Ⓒ Ⓟ
Na warszawskich Starych Powązkach rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe wybitnego aktora i reżysera Gustawa Holoubka.
Żałobnej Mszy św. w kościele św. Karola Boromeuszka przewodniczy krajowy duszpasterz środowisk twórczych ks. Wiesław Al. Niewęgłowski. W uroczystościach uczestniczy m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Obecny jest przedstawiciel prezydenta RP.
Tłumy warszawiaków oraz aktorzy i artyści przyszły pożegnać zmarłego aktora.
Prezydent RP Lech Kaczyński przyznał Holoubkowi pośmiertnie Order Orła Białego za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej. W imieniu prezydenta odznaczenie przekazał żonie aktora minister Ryszard Legutko.
Gustaw Holoubek zmarł w Warszawie w nocy z 5 na 6 marca w Warszawie. Miał 85 lat.
Wybitny aktor teatralny i filmowy, urodził się w Krakowie w 1923 roku. Ukończył tamtejszą PWST. Zasłynął zwłaszcza rolą Gustawa-Konrada w mickiewiczowskich „Dziadach” wyreżyserowanych przez Kazimierza Dejmka w 1967 r. Po zdymisjonowaniu reżysera przez władze PRL, grupa aktorów z Holoubkiem na czele opuściła Teatr Narodowy. Wydarzenie to stało się impulsem dla studenckich protestów w marcu 1968 roku.
Holoubek był senatorem I kadencji, wybranym z listy Komitetu Obywatelskiego i posłem na Sejm PRL VII i VIII kadencji, po wprowadzeniu stanu wojennego zrzekł się jednak mandatu.
W latach 1972-1982 Holoubek był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Warszawie, odwołany w styczniu 1983 z powodu konfliktu z ówczesnymi władzami. Od 1997 roku był dyrektorem artystycznym Teatru Ateneum. Aktor był również wieloletnim wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej.
Przed ośmiu laty Holoubek zainaugurował w bazylice archikatedralnej w Poznaniu ogólnopolski cykl „Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.