Na ścianie domu parafialnego Sanktuarium św. Faustyny odsłonięto mural ku czci gen. Brochwicz-Lewińskiego i żołnierzy „Parasola”
03 sierpnia 2023 | 12:57 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Mural upamiętniający gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf” odsłonięto na ścianie domu parafialnego Sanktuarium św. Faustyny przy parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie. Uroczystość poprzedziła Msza św. sprawowana przez biskupa polowego Wiesława Lechowicza. Dokładnie 79 lat temu w tym samym kościele sprawowana była Eucharystia, w której uczestniczył „Gryf” i żołnierze Batalionu „Parasol” przed wyruszeniem do walki na Woli.
Szlak bojowy „Parasola” objął m.in. słynny z jednej z piosenek powstańczych Pałacyk Michla, który również został uwieczniony na muralu. Oprócz niego na ścianie znalazł się emblemat Batalionu Parasol, a także odwzorowanie obrazka z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, który „Gryf” otrzymał od swej matki w 1939 r. i który towarzyszył mu przez całe życie.
Inicjatorem upamiętnienia jest Fundacja im. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”. Powstanie muralu wsparło Ministerstwo Obrony Narodowej. Mural zaprojektował Jacek Widor, animator, ilustrator, grafik, modelarz, miłośnik historii, autor kilku komiksów.
Zebranych w Sanktuarium św. Faustyny powitał proboszcz ks. Krzysztof Stosur a o inicjatywie i przebiegu uroczystości Izabela Bogucka, prezes Fundacji im. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”.
W homilii bp Lechowicz przypomniał, że Kościół „zawsze stał na pierwszej linii frontu w walce o wolność i niepodległość naszej ojczyzny, o respektowanie praw człowieka, o zachowanie sprawiedliwości w naszym narodzie”. – Nic dziwnego, że ci, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny, również w wierze w Boga i w religii chrześcijańskiej widzieli źródło i najgłębszą motywację do swoich działań – powiedział.
Ordynariusz Wojskowy przywołał fragmenty wspomnień gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego, m.in. słowa o przekazaniu mu przez matkę obrazka z Jezusem Miłosiernym. Odczytał modlitwę, znajdującą się na rewersie obrazka. Biskup podkreślił, że wiara także dla „Gryfa” była „gwarancją, że sprawa, której poświęcił całe życie, znajdzie swój szczęśliwy finał”. – Tak rzeczywiście się stało. Ofiara i trud jego życia, ofiara życia powstańców warszawskich, nie poszły na marne – powiedział.
Zdaniem Ordynariusza Wojskowego „Gryf” i powstańcy walczyli o miłość, pokój, sprawiedliwość i prawdę. Zachęcił do modlitwy w intencji powstańców i zachowania ich testamentu, jakim jest umacnianie wolności naszej Ojczyzny.
Eucharystię koncelebrowali: ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta, ks. ppłk Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego, ks. ppor. Piotr Woszczyk, kapelan WAT i proboszcz parafii ks. Krzysztof Stosur.
We Mszy św. uczestniczyli m.in. Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta RP, Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, Łukasz Kulicki, szef gabinetu politycznego ministra obrony narodowej, a także przedstawiciele wojska.
Po zakończeniu Mszy św. wierni udali się przed gmach domu parafialnego od strony ul. Żytniej, gdzie odbyła się ceremonia odsłonięcia muralu i tablicy opisującej szlak bojowy „Parasola” oraz informacji o tym, że tradycje akowskiego batalionu kontynuuje Zespół Bojowy C Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Następnie odbył się koncert piosenek powstańczych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej WOT, projekcja plenerowa filmu towarzyszącego muralowi i prezentacja komiksu „Kilka historii o dzielności. Dziennik bojowy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.