Drukuj Powrót do artykułu

Na synodzie również młodzież dojdzie do głosu

12.07.2017 , Pasawa / RV / bd Ⓒ ℗

„Pogłębienie wiary jest wymogiem chwili” – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej agencji KNA bp Stefan Oster. 51-letni duchowny, przewodniczący komisji ds. młodzieży w niemieckim episkopacie, wyraził nadzieję, że podczas przyszłorocznego synodu biskupów do głosu dojdzie również sama młodzież, spragniona głębokiej wiary i więzi z Chrystusem.

Bp Oster zaznaczył, że przekazywanie wiary nie wiąże się z Kościołem jako instytucją, ale z osobistym spotkaniem z Bogiem. Jako przykład podał charyzmatyczną wspólnotę Loretto w austriackim Salzburgu. „Tam chodzi bardzo wyraźnie o życie Ewangelią, o tradycyjne wartości wiary” – stwierdził niemiecki biskup dodając, że nieprawdziwy jest zarzut, jakoby młodzież „uprawiała tam wyłącznie radosne uwielbienie”, ponieważ na co dzień ci młodzi ludzie opiekują się również bezdomnymi.

Bp Oster wyraźnie podkreślił, że docenia dotychczasowe niemieckie katolickie stowarzyszenia młodzieżowe, które jego zdaniem – ze względu na wewnętrzne struktury – są ważne dla budowania demokracji. Ale muszą one równocześnie „przyjąć dzisiejsze wyzwanie Ewangelii”. Jeszcze niedawno bp Oster zarzucał stowarzyszeniom, że zadowalają się one jej „odchudzoną wersją”.

Czytaj także: Duszpasterze młodzieży o przygotowaniach do synodu biskupów

W perspektywie przyszłorocznego synodu bp Oster przyznał, że nurtuje go pytanie, „jak młodzi ludzie mogą dziś znaleźć wiarę”. Przytoczył on amerykańskie badania, według których większość młodzieży ma problem z powiązaniem nowoczesności z Kościołem.

Bp Oster, który sam długie lata był dziennikarzem radiowym, wskazał na poważny deficyt komunikacyjny w Kościele. Jego zdaniem ten temat powinien być poruszony na przyszłorocznym synodzie w Rzymie.

Wersja do druku

Przeczytaj także

12 lipca 2017 09:25

Heroiczne ofiarowanie życia - nowy powód beatyfikacji

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.