Na UKSW zainaugurowano nowy rok akademicki
11 października 2021 | 17:20 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zainaugurował dziś uroczyście nowy rok akademicki. – Tylko poszukując prawdy i chcąc ją odnaleźć będziemy w stanie budować przyszłość i wspierać człowieka w jego integralnym rozwoju – powiedział w swoim przemówieniu rektor uczelni ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.
W inauguracji uczestniczyli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści rektorzy uczelni z całej Polski oraz kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW.
W liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że tegoroczna inauguracja roku akademickiego przypada w czasie szczególnym, wkrótce po beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego – Patrona uniwersytetu.
“W murach uczelni swoboda wyrażania myśli i wolność badań zostaje ujęta w ramy metodologii, a ich wartość powinna rozstrzygać się w trakcie pozbawionej osobistych czy ideologicznych uprzedzeń dyskusji” – napisał prezydent. Dodał, że bardzo ważnym elementem życia akademickiego jest otwartość na różne punkty widzenia i kultura debaty.
Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski zapewnił, że uczelnia nie zamyka swoich murów przed nikim, dla kogo bliskie są reprezentowane tu wartości. “ Chcemy być uczelnia świadomą społecznie, kształcącą wyspecjalizowane kadry oraz formułującą i wychowującą ludzi odpowiedzialnych za własne losy, losy rodziny, społeczeństwa i losy Kościoła “ – powiedział rektor.
Ks. prof. Czekalski wskazał, że tylko poszukując prawdy i chcąc ją odnaleźć możliwe jest budowanie przyszłości i wspieranie człowieka w jego integralnym rozwoju. Przestrzegł też przed szkodliwością teorii o tak zwanym nowym człowieku – “człowieku natury, który odrzuca świat ducha i zatapia się bez reszty w materii i stawia siebie samego na miejscu Boga”. Dodał, że takiemu człowiekowi uniwersytet ma obowiązek powiedzieć prawdę – prawdę o nim samym.
“Uniwersytet ma widzieć całego człowieka, kształcić i formować łącznie, bo inaczej wychowamy bezrozumne i bezmyślne roboty, które utraciły sens istnienia” – podkreślił rektor UKSW.
Wykład inauguracyjny wygłosiła ambasador Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa. Zaznaczyła, że zarówno jej ojciec jak i kard. Stefan Wyszyński, choć na różne sposoby, w różnych formach i z różnymi skutkami przejęli dziedzictwo klasyczne i chrześcijańskie, przenosząc je na grunt najtrudniejszych i najbardziej dramatycznych czasów XX wieku.
“Jeden stał się bohaterem na polu bitwy, drugi na polu etyki chrześcijańskiej” – powiedziała ambasador nadzwyczajny i pełnomocny RP w Republice Włoskiej i Republice San Marino.
Przemawiając na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz powiedział, że każdy uniwersytet, a zwłaszcza UKSW, winien być punktem odniesienia dla współczesności i jasną świecącą lampą, w świetle której można uzyskać odpowiedzi na nurtujące człowieka pytania. “Brakuje nam takich punktów odniesienia w świecie, który jest emocjonalny i bardzo subiektywny” – ocenił metropolita warszawski.
Wielki Kanclerz UKSW życzył też wszystkim rektorom, aby kierowane przez nich uczelnie “mądrze odpowiadały nie na mody współczesności ale na jej realne potrzeby i wyzwania”.
Podczas inauguracji zostali immatrykulowani nowi studenci.
UKSW jest wyższą uczelnią publiczną, której początki sięgają 1954 roku, kiedy to nosiła nazwę Akademii Teologii Katolickiej (ATK). Od 1999 roku działa jako Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW).
Obecnie na 12 wydziałach i 43 kierunkach studiów uczelnia kształci blisko 10 tys. studentów i doktorantów. Proponuje zarówno kierunki humanistyczno-społeczne, jak ścisłe i przyrodnicze. Najmłodszy wydział , medyczny, prowadzi kierunek lekarski i pielęgniarstwo.
UKSW jest uczelnią państwową, ale cztery wydziały mają dodatkowo nadzór władz kościelnych. Są to Wydział Teologiczny, Wydział Filozofii Chrześcijańskiej, Wydział Prawa Kanonicznego i Wydział Studiów nad Rodziną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.