Na Wawelu odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny
03 maja 2011 | 15:32 | led Ⓒ Ⓟ
Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawiono w katedrze na Wawelu w uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Nabożeństwu przewodniczył bp Jan Zając, wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej. W Święto Konstytucji 3 Maja rozległ się dzwon Zygmunta, a ulicami Krakowa przeszedł pochód patriotyczny, w którym udział wzięło ok. 2 tys. osób.
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: historii, tradycji, języka, krajobrazu i wybitnych dzieł naszych rodaków. – mówił bp Jan Zając, wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej. Jak podkreślił Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania.
"Historia dowodzi, że Polacy mieli odwagę, nawet w stopniu heroicznym, dzięki której potrafili się wywiązać z tego obowiązku, gdy chodziło o obronę ojczyzny jako najwyższego dobra. Za to należy się im szczególna cześć" – mówił bp Jan Zając.
„Błogosławiony Jan Paweł II wśród zadań wyznaczonych Polakom stawia służbę dobru, pokorę, umiejętność wzajemnego wybaczania sobie i trwanie w wierze” – powiedział biskup.
Po nabożeństwie władze Krakowa i Małopolski w imieniu wszystkich mieszkańców złożyły wspólny wieniec pod Krzyżem Katyńskim.
Następnie uformował się pochód patriotyczny. W pochodzie wzięło udział ok. 2 tys. osób m.in. posłowie, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, kombatanci, bracia kurkowi oraz mieszkańcy Krakowa.
Pochód przeszedł Drogą Królewską przez ul. Grodzką i Rynek na plac Matejki. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbył się uroczysty apel i złożenie wieńców.
Po ulicach Krakowa w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja jeździ tramwaj patriotyczny, w którym śpiewane są patriotyczne pieśni. O godz. 17 na Małym Rynku zaplanowano 41. Lekcję Śpiewania "Majowa Jutrzenka". Uczestnikom wydarzenia rozdanych zostanie 4,5 tys. śpiewników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.