Na wniosek episkopatu Brazylia świętuje „Zielony Czerwiec”
19 czerwca 2023 | 07:01 | Zdzisław Malczewski TChr/vaticannews | Brasilia Ⓒ Ⓟ
5 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Ziemi. Natomiast w Brazylii w ubiegłym roku episkopat skierował propozycję do parlamentu, aby został ustanowiony prawnie „Zielony Czerwiec”. Stąd też na podstawie projektu prawnego (14.393/2022) zmieniono krajową politykę edukacji ekologicznej na kampanię inicjującą obchody miesiąca tematycznego w ramach działań edukacyjnych na rzecz naturalnego środowiska.
Kościół w Brazylii zachęca i zaprasza do mobilizacji i zaangażowania w kampanię zielonego czerwca, która poświęca miesiąc czerwiec na działania w ramach narodowej polityki edukacji ekologicznej.
Wszystkie społeczności, z naciskiem na Kościoły, szkoły, świat akademicki, ruchy ludowe, są zaproszone do zaangażowania się w pogłębianie świadomości i troskę o nasz wspólny dom.
Biskup Vicente de Paula Ferreira, członek specjalnej komisji episkopatu ds. górnictwa i integralnej ekologii skierował do tutejszego społeczeństwa odezwę, w której zachęca wszystkie grupy społeczne narodu do mobilizacji i aktywnego uczestnictwa w kampanii zielonego czerwca, aby bardziej się zaangażowało w trosce o wspólny dom i ludzi, którzy w nim mieszkają.
Zmiany na stanowiskach – jakich wyborów dokonali biskupi na 395. Zebraniu Plenarnym?
Z kolei arcybiskup Jaime Spengler przewodniczący konferencji episkopatu (CNBB) podkreślił, że konieczne jest „przemyślenie modeli rozwoju, które lekceważą troskę o wspólny dom i parametry zrównoważonego rozwoju”.
Według przewodniczącego episkopatu ochrona środowiska to wyzwanie dla każdego, kto troszczy się o warunki potrzebne do pozostawienia świata trochę lepszych dla przyszłych pokoleń. „Wymagają ciągłego monitoringu technicznego i działań społeczno-edukacyjnych” – podkreślił.
Na koniec arcybiskup metropolita Porto Alegre zwraca uwagę, że nie można tolerować form eksploatacji zasobów naturalnych, które generują ubóstwo, cierpienie i śmierć. „Nie da się przełożyć natury osoby ludzkiej, posiadającej naturę relacyjną i racjonalną, na nieustanne poszukiwanie zysku i dobrobytu, które są integralne, nie dające się zredukować do logiki konsumpcji lub do ekonomicznych aspektów życia” (Porównaj: Oeconomivae et pecuniariae questiones).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.