Nabożeństwo mitry bł. Jakuba w Krakowie
23 października 2020 | 21:43 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
W święto współpatrona franciszkańskiej prowincji zakonnej, bł. Jakuba Strzemię, w środę 21 października, w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, po raz kolejny odprawiono tzw. Nabożeństwo mitry bł. Jakuba Strzemię, którego korzenie sięgają średniowiecza.
– Po śmierci abp. Jakuba jego mitrę biskupią kapłani franciszkańscy nosili do chorych na migreny, bóle i zawroty głowy. Relikwią tą dotykano głów chorych i dolegliwości mijały. Dlatego od najdawniejszych czasów bł. Jakub uważany jest za patrona chorych na bóle głowy – zaznacza o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv i dodaje, że bł. Jakub uczy także ufności Bożej Opatrzności, aby nas w życiu doczesnym „głowa o nic nie bolała”.
Barokowa mitra wykorzystywana w czasie nabożeństwa wykonana jest z materiału pochodzącego ze średniowiecznej mitry abp. Jakuba.
– Mitra wskazuje na mądrość Bożą. Jej dwie tarcze symbolizują Stary i Nowy Testament – a więc Słowo Boga do człowieka. Słowo, które stwarza, daje życie, podtrzymuje, które wyjaśnia, a także Słowo, które uzdrawia. Bóg uzdrawiał poprzez ten znak mitry i chce to czynić nadal – mówi o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv zwracając uwagę, że tego rodzaju znaki powinny prowadzić człowieka wierzącego do sakramentów.
Tzw. Nabożeństwo mitry bł. Jakuba odbywało się pierwotnie w kościele lwowskich franciszkanów, gdzie przechowywano cały strój pontyfikalny patrona. Po wojnie wszystkie zabytkowe przedmioty przewieziono do Polski, a cenne pamiątki po bł. Jakubie trafiły do skarbca klasztoru franciszkanów w Krakowie.
Pierwszy raz po II wojnie światowej, Nabożeństwo mitry bł. Jakuba odprawione zostało 31 lipca 2009 r., w Kalwarii Pacławskiej podczas 22. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w czasie trwania jubileuszowej peregrynacji relikwii bł. Jakuba, z racji 600-lecia jego śmierci. Drugi raz odprawione zostało w kaplicy Franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi-Łagiewnikach w ramach triduum ku czci bł. Jakuba, 18 października 2014 r. W Krakowie Nabożeństwo mitry bł. Jakuba, po raz pierwszy odprawione zostało w roku 2016 i spotkało się z dużym zainteresowaniem.
Bł. Jakub Strzemię urodził się ok. roku 1340 w Małopolsce. Był franciszkaninem, arcybiskupem i organizatorem życia religijnego na Rusi. Pochodził z rodu szlacheckiego herbu Strzemię. Jako zakonnik ewangelizował Ruś Halicką, zwaną Czerwoną, a także Wołyń, Podole, Wołoszczyznę. Był przełożonym klasztoru we Lwowie.
Pod koniec XIV w. – na wniosek pary królewskiej Jadwigi i Jagiełły – papież mianował go arcybiskupem halickim, choć mieszkał w klasztorze we Lwowie. Miał wielką cześć do Najświętszego Sakramentu i NMP oraz świętych franciszkańskich. Katechizował dzieci. Otaczał opieką chorych i ubogich. Wspierał instytucje charytatywne.
Zmarł 20 października 1409 r. Pochowany został w kościele franciszkanów pw. Świętego Krzyża we Lwowie. W XVIII w. ciało przeniesiono do katedry. Beatyfikowany 11 września 1790 r. Od 16 marca 1910 r. jest patronem krakowskiej prowincji franciszkanów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.