Naczelny kapelan więziennictwa: Potrzeba kapelanów bardziej mobilnych
14 marca 2018 | 15:38 | lk / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W związku z większą aktywizacją zawodową osadzonych w więzieniach, potrzeba duszpasterzy, którzy dostosują swoją posługę do reformy systemu penitencjarnego. Mówił o tym biskupom na 378. zebraniu plenarnym Episkopatu ks. Adam Jabłoński, naczelny kapelan więziennictwa.
Naczelny kapelan więziennictwa zrelacjonował biskupom kwestie duszpasterstwa osób osadzonych w kontekście realizowanych reform systemu penitencjarnego w Polsce. Chodzi głównie o nowe metody pracy z więźniami po tym, jak ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało większą aktywizację zawodową osadzonych.
„Więziennictwo mocno się reformuje. Zmienia się jego wewnętrzna struktura. W ramach więzień zaczęły działać zakłady pracy, przez co zmienił się czas pracy samych kapelanów” – powiedział KAI ks. Adam Jabłoński.
Jego zdaniem, potrzeba innego doboru duszpasterzy do czasu, który pozostaje w dyspozycji samych osadzonych. Pracując za dnia w wewnętrznych zakładach pracy, osadzeni mogą się angażować religijnie dopiero w godzinach wieczornych.
„Potrzeba kapelanów bardziej mobilnych. W dzień ksiądz nie może prowadzić zajęć z więźniami, może do nich przychodzić dopiero wieczorem. To muszą być księża, którzy umieją się odnaleźć wśród więźniów i dysponują czasem, który mogą im poświęcić. Prosiłem księży biskupów, aby delegować do tych obowiązków odpowiedzialnych kapelanów” – powiedział ks. Jabłoński.
Z większą dyspozycyjnością kapłanów jest bowiem kłopot: księża nierzadko pracują w kilku miejscach i nie mają czasu na pełne zaangażowanie w duszpasterstwo. „A w więzieniu ksiądz musi być cały czas, bo zapotrzebowanie ze strony więźniów jest duże” – dodał naczelny kapelan więziennictwa.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2017 roku, w Służbie Więziennej było zatrudnionych 190 kapelanów, w tym 29 było zatrudnionych na pełnych etatach, a pozostali na części etatu.
Ks. Adam Jabłoński jest naczelnym kapelanem więziennictwa od 2016 r. Wchodzi także w skład trzyosobowej Rady Duszpasterstwa Więziennego przy Centralnym Zarządzie Służby Więziennej. Tworzą ją także naczelni kapelani Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Kościoła prawosławnego. Rada jest organem doradczym w zakresie działalności duszpasterskiej w zakładach karnych i aresztach śledczych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.