„Nadzieje i niepokoje” – książka kard. Stanisława Dziwisza
30 kwietnia 2009 | 14:24 | tk / ju. Ⓒ Ⓟ
Homilie i przemówienia kard. Stanisława Dziwisza, w tym wygłoszone do polityków PO i PiS, zawiera jego książka „Nadzieje i niepokoje. O myśli społecznej Kościoła”.
Publikację wydaną z okazji 70. urodzin metropolity krakowskiego opracował rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. dr Robert Nęcek, który zamieścił tu także analizę wystąpień Kardynała.
Książkę otwiera słowo do posłów Platformy Obywatelskiej, jakie kard. Dziwisz wygłosił do nich w domu arcybiskupów krakowskich 7 stycznia 2006 z okazji dni skupienia polityków PO. Jest także homilia z Mszy św. sprawowanej w Krakowie 1 lutego br. z udziałem posłów i działaczy Prawa i Sprawiedliwości.
Książka opublikowana przez wydawnictwo „Znak” zawiera też napisany przez ks. Roberta Nęcka rys biograficzny metropolity krakowskiego, wzbogacony o prezentację Jego myśli teologicznej.
Zdaniem ks. Nęcka należy odrzucić zarówno tezę, że biskup krakowski jest promotorem rozwiązań liberalnych proponowanych przez PO i SLD, jak i tych bliższych PiS. „Chodzi o to, że nauczanie Kościoła nie da się traktować jako programu określonej partii politycznej, lecz jest to rzeczywistość autonomiczna w swojej istocie” – przypomina autor.
Rzecznik archidiecezji krakowskiej wskazuje, że dwa kluczowe filary życia społecznego, to wg kard. Dziwisza solidarność i miłosierdzie. „Przez głoszenie programu solidarności – który wpisany jest w misję ewangelizacyjną – Kościół przyczynia się do pełnego rozwoju każdego człowieka” – przypomina ks. Nęcek. Analizując zaś wypowiedzi kard. Dziwisza nt. miłosierdzia podkreśla, że metropolita krakowski kładzie akcent na znaczenie „miłosierdzia czynów, a nie tylko słów”.
W swoim szkicu autor nawiązuje także do powołanej przez metropolitę krakowskiego komisji „Pamięć i troska”, której celem było wypracowanie ewangelicznego spojrzenia na problem współpracy niektórych duchownych z komunistycznymi służbami.
Wskazując na konieczność rozwiązywania tego bolesnego problemu w duchu pokuty, nawrócenia i zadośćuczynienia, metropolita krakowski jest przeciwny „dzikiej lustracji”, polegającej – jak wskazuje kardynał – na „ferowaniu wyroków na podstawie wyrywkowych i niesprawdzonych do końca badań materiałów archiwalnych sporządzonych przez SB”.
„Trudno przecenić posługę księdza Dziwisza u boku wielkiego arcybiskupa, a później papieża. Można się tylko zastanawiać, jak wyglądałby pontyfikat Jana Pawła II bez sekretarza takiego formatu” – pisze ks. Nęcek.
Przypomina też słowa, jakie 19 marca 1998 roku w dniu konsekracji biskupiej swojego długoletniego sekretarza wypowiedział do niego Jan Paweł II: „Od początku mojego pontyfikatu stoisz wiernie u mego boku jako sekretarz, dzieląc trudy i radości, niepokoje i nadzieje związane z posługą Piotrową. Dziś z radością wielbię Ducha Świętego, który przez moje ręce udziela Ci sakry biskupiej”.
Robert Nęcek (ur. 1969), kapłan Archidiecezji Krakowskiej, doktor teologii, adiunkt w Katedrze Teologii Moralnej Ogólnej PAT, członek Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Rady Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, korespondent KAI. Autor kilkunastu artykułów naukowych i kilku książek popularnonaukowych. Od 2005 roku rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.